En Ucuz İmplant Diş Fiyatları

Kliniklerde NANO-teknoloji ile üretimi yapılan Alman malı (nanoplant HÖCHST implant)

  • 2014- 2015 yılları için geçerli olan Alman implantları 1250 TL
  • 2014-2015 yılları için geçerli olan Güney Kore implantları 1000 TL den başlayan fiyatlarla tedavilerde uygulanmaktadır.

Ülkemizde implant diş fiyatları her yerde değişik olarak uygulanmakta olup, tek diş için en az 1000 TL, en yüksek de 2000 TL civarında bir maliyeti vardır.

Türkiye’de her ilin klinikleri farklı bir fiyat belirtmekte ve değişik rakamlar bildirmekteler.

İmplant diş fiyatlarının bu kadar pahalı olmasının çeşitli sebepleri vardır. Cerrahi bir işlem olduğundan, özen gösterilmesi gereken bir uygulamadır. Bazı kan testlerinin yapılması, implant öncesi çene kemiğindeki kemik durumunun incelenip, ona göre tedavi uygulanması gerekir. İmplant diş fiyatları bu nedenlerden dolayı artmakta ve bu durumda fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır.

Yapılacak olan tedavinin ön hazırlık durumu vardır. implant tedavisi zaman alan bir tedavi şeklidir. İmplant yapılmasında kullanılan malzemelerin hemen hepsi ithal olup, döviz kuruna bağımlı ve pahalı olan malzemelerdir. İmplant masraflarını, bazı özel durumlar dışında Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamamaktadır.

İmplant, titanyumdan ya da zirkonyumdan yapılmış basit bir diş vidası gibi düşünülse de, implant üretimi; yüksek bir teknoloji ve bu teknolojiyi sağlayacak büyük yatırımları gerektirir.

İmplant diş fiyatları gündeme geldiğinde, toplum büyük çoğunlukla tek bir implant ve tek bir bir fiyat olarak algılar. Fakat bu algı doğru değildir. Zira dünyada 1000 üzerinde firmanın dental implant üretimi yaptığı bilinmektedir. Bu firmalardan resmi ya da gayri resmi olarak 300 kadarının Türkiye’de faaliyet gösterdikleri bilinmektedir.

İmplant teknolojisindeki gelişmeler ve seri üretim için elverişli olan cihazlar sayesinde, birçok firma piyasada yer bulmuş ve yeni implant markaları meydana gelmiştir. Bu durum rekabet ortamını sağladığından, implant diş fiyatları geçmiş yıllara göre daha ucuzdur.

İmplant diş fiyatları, Ankara ve İstanbul’da Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Aynı marka ve kalitede bir implantın, Türkiye’de daha ucuza yapılmasından dolayı çok değişik ülkelerden hasta ülkemizde tedavi yaptırmayı tercih etmektedir.