En Ucuz İmplant Nerede Yapılıyor?

en ucuz implant nerede yapılıyor

 

İmplant tedavisi konusunda en çok sorulan soruların başında, en ucuz implant nerede yapılır sorusu gelir. Mal ve hizmeti en ucuza almak tüketicinin en doğal hakkıdır. Ancak implant fiyatları sadece implant üretim fiyatıyla olmamakta, buna etki eden çok değişik faktörler bulunmaktadır.

İMPLANT FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Diş hekimliği, aynı zamanda bir serbest meslek ve hizmet sektörü alanı olduğu için, her diş hekimi ya da uzman diş hekimi kendi uygulayacağı diş tedavi fiyatlarını, hizmet sektörü fiyatlamasına göre genel kriterler uyarınca belirler.

İMPLANT MARKASI

İmplant markaları, maliyetlerini de dikkate alarak, fiyat belirleme kriterleri çerçevesinde fiyatlarını belirler, implant markaları fiyatlarını belirlerken, implantın nerede üretildiği, Ar-Ge için harcanan para, üretimde kullanılacak maliyeti, servis ağı ve ürünlerin servis alanında başarısı ve bunun için yaptığı istihdamın maliyeti gibi hususları dikkate alarak fiyatlama yaparlar. İmplantın fiyatı, implant tedavisinin ücretine doğrudan yansır.

İleri teknoloji kullanan, uzun dönem vaka takipleri ve bilimsel çalışmaları yayınlayan, geçmiş dönem deneyimlerini yeni ürünlerine yansıtan belli firmalar ile menşei bile tespit edilemeyen yerlerde üretilen ve başarılı markaların implantlarını kopyalayan, servis ağı yetersiz olan ve Türkiye’de kalmaları şüpheli olan implantlar arasında ciddi fiyat farkları vardır. En ucuz implant üreticileri de bu firmalar arasında yer alırlar.

ÇENE KEMİĞİNİN YAPISI

Hastaların çene ve kemik yapısının durumuna göre açılı veya özel implant kullanımı, ya da özel aboutment seçimi implant tedavi giderini artırır. Hastaların estetik tercihleri sebebi ile özel yapılan aboutment ve zirkonyum aboutment kullanmak implant fiyatlarını artırır.

Diş, çene kemiğini bir arda tutan önemli bir yapıdır. İmplant yapılacak bölgede kemik yapısı, kemiğin boyutu ve seviyesi yetersiz olursa yapay kemik tozu kullanılır. Yurt dışından ithal edilen greft ve benzeri malzemeler pahalı olup, implant tedavi fiyatını artırır.

Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde, implant tedavilerinin ücretleri Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Aynı marka ve kalitede ki bir implantın, en ucuz implant olarak, Ankara, İstanbul gibi illerimizde yapılması, dış ülkelerden çok sayıda yabancının diş tedavisi için ülkemize gelmesine sebep olmuştur.

En ucuz implant Ankara’da yapılmaktadır dersek yanlış olmaz galiba.