En Ucuz İmplant Yapan Yerler

En ucuz implant yapan yerlerin tespit edilmesi için, hastaların genel muayenesinin yapılması ve ardından muayenede kullanılacak materyallerin belirlenmesi gerekmektedir. Tedavi rakamlarını etkileyen bir diğer faktör il-ilçe bazında olan değişikliklerdir.

Yapay diş tedavilerinde, uygulanan materyaller bazı illerde kolay temin edilirken, bazı illerde zor bulunur. Bu sebepten ötürü, ilden ile tedavi fiyat farklılıkları doğabildiği gibi, aynı ilin farklı ilçelerinde bile bu farklılıklar olmaktadır. İmplant fiyatlarını belirleyen bir diğer etken de, hastanedir. Özel hastanelerde yapay diş kökü tedavileri oldukça masraflıdır. Yanlış uygulanan bir tedavi, geri dönüşü olmayan yapısal bozukluklara sebep olabilir. Bundan dolayı en ucuz implant yapan yerler ilk tercih olmamalıdır. Fiyatlar öncelikli bakılan özellik olmamalıdır. Titanyum maddesinin de çeşitleri olduğu için, zimmer, straumann, astra tech gibi markalarda da farklı fiyatlar vardır. İmplant ücreti Türk Hekimler Birliği tarafından yıllık olarak yenilenir ve tüm hastaneler bu yapılan değişikliği referans alarak uygulama masraflarını belirlerler.

Geçtiğimiz yıl içerisinde en ucuz implant yapan yerlerde fiyatların 850 TL ile 1000 TL arasında olduğu açıklanmaktadır. SGK, bazı çene kemiği hastalıkları masrafını karşılarken, implant taktırmak vs. gibi işlemlerde 18 yaşından küçük birey olma sınırını koymaktadır. Buna ek olarak, SGK tedaviden yararlanabilmek için, yapısal bozukluğun heyet raporu tarafından tescillenmesi gerekmektedir. Diğer tedavilere oranla biraz daha pahalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilden ile yapılan tedavilerinde yer alan rakamlar değişmektedir. Mesala tedavi için Antalya’da ortalama 1250 TL ücret alınırken, bir başka ilde bu ücret çok daha düşük seviyelerde ya da çok daha yüksek seviyelerde seyredebilir. Genel itibari ile en ucuz implant yapan yerler bulmak mümkün olsa da iyi düşünmek gerekir. Yapılan işlemlerde en uygun rakamlı yöntemler, tedaviye yönelik değil de sorunu bulmaya yönelik çalışmalardır.  Yapısal bozukluğun türüne veya doktorun tecrübesine göre implantı yaptırmak mümkün olacaktır.

Türkiye’de yapay diş üretimi her geçen gün hızla önemsenmektedir. Özellikle implant fabrikası yönünden lider olan ülkeler (Almanya, Amerika, İsviçre) adına ve diğer ülkeler adına da kök diş üretimine geçmiştir. Bu durum ülkemizde fiyatların makul seviyeye gelmesine yardımcı olacaktır.