Estetik Diş İmplantı

estetik diş implantı

Dişlerin görünüşündeki problemler insanların sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Göze hoş görünen, gülününce ahenk içinde dizilişi olan dişler, insanların yaşamına pozitif etki eder ve kişisel bakımın da önemli belirtisidir. Göz alıcı bir gülümseme, insanların öz güvenini sosyal iletişimini önemli şekilde artırır ve iş ile özel hayatının başarılı olmasını sağlayarak mutlu olmak için zemin hazırlar.

Dişlerin aralarındaki boşluklar, diş dizilişindeki çapraşıklar ya da koyu renkli dişler gibi durumlar insanın gülüşünü olumsuz olarak etkiler. Daha önce yapılan rengi bozulmuş kaplamalar, rengi koyulaşmış dolgular ve diş eti sorunları, insanların hem sağlıklarını hem de estetiği olumsuz olarak etkiler.

Estetik Diş Hekimliği’nde genellikle uygulanan yöntemler lamina porselenler, tam seramik kaplamalar ve porselen dolgulardır.

DENTAL İMPLANT

Dental implantlar titanyumdan üretilen yapay diş kökleridir. İnsan dokusu ile son derece uyumlu olan bu materyal ile çene kemiğinin bütünleşmesi sonucu vücudun bir parçası haline gelir.

Tek diş eksikliklerinde komşu olan sağlam dişlere, her hangi bir işlem yapılmaz ve hiçbir zararı olmaz. Çoklu diş eksikliklerinde de sabit diş yapılmasına imkân sağlar. İmplantın yerleştirilmesi esnasında genel olarak sınırlı uyuşturma uygulanır. Bazı hastalar için de genel anestezi uygulanır. Anestezi altında küçük bir cerrahi operasyon ile çene kemiğine implantlar yerleştirilir. İnsanlar implant operasyonundan hemen sonra normal yaşamlarına devam ederler.

İmplant yerleştirme işleminden sonra, implant işlemlerinin tamamlanması üç ay kadar sürer. Bu sürecin sonunda dişlerin takılması aşamasına geçilir. Dişlerin monte edilmesi ve hastanın estetik istekleri yönünde ki çalışmalar üç ile on gün arasında tamamlanır.

TEK SEANSTA DİŞ ESTETİĞİ

Estetik diş uygulamalarının kısa zamanda yapılmasına imkân veren diş hekimliği teknolojileri vardır. Yaprak porselenler, tam seramik köprüler ve porselen dolgular tek seansta yapılabilmektedir.

Diş ölçüsü hazırlığının sonrasında dijital kamera ile görüntüler bilgisayar ortamına 3D olarak aktarılır. Tedaviyi yapacak olan hekim, yeni diş görünümünü hasta ile beraber 3D ortamında belirlerler. Arkasından yeni dişler cihaz tarafından özel porselen bloklardan kazınarak hazırlanır. Bu şekilde estetik diş tedavilerine günlerce prova için gitme durumu olmaz ve tek seansta işlemler bitirilir.

Estetik diş yapımında uygulanan porselenler metal alt yapı içermezler. Yapıları dişin kendi yapısına yakın olan malzemelerdir. Işık geçirgenliği ile dişe benzer.