Full İmplant Nasıl Yapılır

Full İmplant Nasıl Yapılır

 

Tam damak protezi: Alt ya da üst çenedeki dişlerin tamamen kaybedilmesi durumunda yapılan bir uygulama şeklidir. Hareketli protezler adı verilen bu tip protezlerin yarım damak protezleri gibi herhangi bir dişe kanca bağlantısı bulunmaz. Bu protezler çene üstündeki dokudan destek alırlar ve bu şekilde dokuya tükürük salgısının da yapıştırma etkisi ile beraber vakum kuvveti ile tutunmayı sağlarlar.

Halk arasında tam damak protezi, damak protez veya total protez olarak bilinir.

Tam damak protezi, sabit olmayan ya da hasta olan kişi tarafından takılıp, sökülebilen hareketli protezlerdir. Yemeklerden sonra çıkartılarak temizleme imkânı vardır. İstenirse geceleri çıkartılır. Bu durumda protez açıkta bırakılmaz, steril su ya da özel solüsyon içinde korumaya alınmalıdır. Böyle yapılmazsa, protezde büzülme gibi bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.

Tam damak protezlerinin, çene kemiğine yerleştirilen implantın üzerine oturtularak yapılan çeşitleri de üretilmiştir. Bu şekilde ki implant destekli tam damak protezi,  hastalara kendi doğal dişleri ile çiğneme yaparmış gibi bir his vererek, psikolojik bir rahatlık sağlar. Ağız içinde oynama yapmaz ve daha rahat bir durum sağlar. Tam damak protezi kullanan hastalar 4-5 haftalık bir alışma sürecinden sonra, rahat bir şekilde bu protezleri kullanma imkânına kavuşurlar. Hasta olan kişi, eğer ki uzun bir süre dişsiz kalmış ise proteze alışmaları zaman alacaktır.

Tam damak protezleri, yumuşak dokuya ve damağa temas ettiğinde vuruklara sebep olabilirler. Kullanacak olan kişi, kullanmaya başladığında bu duruma hazır olmalı ve bu durumu normal görmelidir. Şayet sıkıntısı olursa hekimle diyaloga girerek, bu sıkıntıların aşılmasını ve damak protezini düzeltme imkânı olur.

Hasta olan kişinin, ağzında kemik yeterli seviyede ise 6 ya da 8 implant yapılarak, ağızdan çıkartmasına gerek kalmadan sabit porselen ya da zirkonyum dişler yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre bazı zamanlarda 2 ya da 4 implant yapılarak tam damak protezi ile bu implantların üstündeki çıtçıtlar vasıtası ile sağlam bir şekilde tutturma imkânı olur.

Dünyada gelişen teknoloji ile birlikte diş implant üretimi de sürekli aşama kaydetmektedir.

Bu durum da insanlara olumlu bir şekilde yansımaktadır.