Full İmplant Nedir

Bütün dişlerin eksik olması söz konusu olunca, hem kullanmak için, hem de estetik olarak tedavi edilmesi gerekir. Dişlerin tamamını kaybeden kişinin doğal olarak çiğneme ihtiyacı yokluğunu hissettirir. Estetik anlamda ise dişler hem çene kemiği, hem de dudakta yumuşak dokuya destek olur. Dişlerde kök kısımları çene kemiği için gerekli olan destektir. Kökler olmazsa kemikte, zamanla çekilme olur ve erir. Dudaklar içeriye kaçar ve istenilmeyen görüntü oluşur. Full implant ile bu sorunlar son bulur.

Ağızda hiç diş kalmadığında, kullanılan yöntemlerden birisi tam damak kullanmak, diğeri ise full implant diş kullanmaktır. Dişlerin çekilmesinden sonra, çene kemiği kısalır ve incelir. Bu durum da dudak ve yanak desteğinin azalmasından dolayı yaşlı bir görünüme sebep olacaktır. Böylece yapılması istenen protezlerin sadece dişlerin değil, bu dokuların da yerini alması istenir.

Tüm dişlerini kaybeden bir hasta için, full implant rahatlık sağlayacak bir yöntemdir. Bir çeneye kemiğin kalitesi ve çene şekline göre 2 veya 4 tane implant yerleştirerek, takılıp çıkartılan diş olarak kullanılır. Burada ki amaç implant diş destekleri ile dişin konuşurken, yemek yerken ve hapşırırken yerinden çıkmasını ya da oynamasına engel olmaktır.

Bu şekilde bir protez, kemiklerin ince olduğu ve yumuşak doku için gerekli olan durumlarda daha çok tercih edilir. Tabi ki hasta olan kişinin ekonomik durumu da önem taşır.

Diğer bir seçenekte hibrit protezlerdir. Kullanılan protez takma diş gibi doku desteğine sahip olur. Fakat sabit olan bir protezdir. Takıp çıkarma söz konusu değildir. Bu protez için kemik yüksekliği ve genişliği uygun olması gerekir. Kemik yapısına göre bir çene için 4-6-8 implant gerekli olabilir.

Ağzında hiç diş olmayan bir hasta için, en çok istenen gerçek bir diş görünümünde sabit olan diş sahibi olmaktır. Full implant seçeneği için, çene kemiğinin erimemiş olması ve dişlerin çekimi üzerinden çok uzun süre geçmemiş olması gereklidir. Yanak ile dudak desteğinin devam etmesi, kemik yüksekliğinin ise estetik görüntüyü engellemeyecek durumda olması en belirgin olan bir kriterdir. Bir çene için en azından 6 adet implant yerleşmesi lazımdır ve bu şekilde her bir implant diş vazifesi görür.