Gece İmplantı

Gece koruyucusu, uyku esnasında çenelerin sıkılması ve gıcırdatılması ile dişlerde oluşabilen aşınmalardan korunmak için tasarlanmış özel bir ağız plağıdır.

Bruksizmin (diş gıcırdatması) olma sebepleri arasında, dişler arasındaki kapanma ilişkisinin bozulması veya sinir sistemindeki bir hastalığın habercisi olabileceği ileri sürülmektedir. Bruksizmin sebepleri arasında, duygusal stresler en etkili olan faktördür. Stres, bruksizmin hem olma sebebi hem de olayın şiddetinin artmasına etki eden en önemli faktör olarak belirlenmiştir.

Diş gıcırdatmanın sebep olduğu sorunları önleme ve kişinin diş gıcırdatmasından vazgeçmesi adına “gece koruyucu” olarak adlandırılan silikon içerikli maddeden yapılan diş plakları kullanılabilir.

Gece koruyucuları genel olarak tedavi etmede etkin olmasına rağmen, bazı durumlarda buna ilave olarak kas gevşetici, psikolojik terapi yöntemi, eksik olan dişlerin yerine yapılan protezler ya da hatalı yapılan dolguların yeniden yapılması gerekebilir.

Günümüzde çok insan yaşamış olduğu buruksizm rahatsızlığının farkında bile olmazlar. Çoğu insan bu durumu yakınlarının haber vermesinden sonra fark ederler. Diş gıcırdatma tehlikeli olan bir durumdur ve kişinin dişlerinden oldukça rahatsız eden bir ses çıkar. Bazı zamanda gün içinde bile insan diş sıktığının farkına varabilir.

Gece koruyucusu, çene anatomisine göre bazı durumlarda alt çene için, yine bazen de üst çeneye uygulanacak şekilde yapılır. Diş ölçüsü hekim tarafından alınarak model üzerinde çalışılır. Bu şekilde dişlerle uyum sağlanırsa, rahat kullanma ve koruma sağlar. Genel olarak gece uyku esnasında takılır. Ancak bazı durumlarda gündüz kullanmak da tavsiye edilir.

Diş gıcırdatma, şiddetli olmazsa, dişlere herhangi bir zarar vermez, fakat aşırı olursa çeşitli olumsuz durumlar meydana gelir. Bunların başında dişlerde yıpranma, hassasiyet ve ağrı oluşmasına sebep olur. Gıcırdatma sürekli oluyorsa ve şiddetli ise, diş minelerinde hasar ve hatta ileri durumda diş boylarında kısalma olmasına sebep olabilir. Dolguların düşmesine veya zarar görmesine yol açarlar. Diş etlerinde kanama olabilir ve hassasiyet oluşabilir. Bazı insanlar da, çene kasında gerilme, yorgunluk ve baş ağrısı yapar.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, diş gıcırdatma alerjik çocuklarda daha çok görüldüğünü göstermektedir.