İmplant Alışma Süreci

implant alışma süreci

Protez ya da diş kaplamasına karşı yabancılık duyulması normal bir durumdur. Ağız içine yapılan en küçük dolguya bile dilimiz ilk günlerinde yabancılık hisseder. Belli bir süre boş olan bölgeye yapılacak olan dişler, ilk zamanlarda muhakkak büyük gibi gelir. Dil hep onların üstünde gezer. Bunların tamamı olağan şeylerdir. İlk bir haftanın sonunda, bunlar git gide azalacak ve bir ayın sonunda hastaya doğal dişi gibi gelecektir. Şayet bazı rahatsızlıklar çok aşırı boyutta değilse sabırlı olmalıdır. Aksi durumda diş hekimine durum bildirilmeli ve gereken yapılmalıdır.

PROTEZİN YÜKSEK GELMESİ-ÇİĞNEME SIRASINDA BİRBİRİNE ÇARPMASI

Protez İlk takıldığında uzun süre boş kalmış olan bölge, normal temas halinde bile yüksek gibi hissedilebilir. Şayet 2-3 günden sonra yükseklik hissedilirse, muhakkak en kısa sürede diş hekimine gitmek gerekir. Çünkü yapılan protez kısmında yükseklik var ise bütün yükler o dişe veya implanta gelir ve zararlı olur. Bazı zamanlar yükseklik olmasa dahi yemek yeme esnasında çenenin hareketinde takılan yerler olursa, diş hekimine mutlaka başvurulur. Diş hekiminiz küçük bir müdahale ile sorunu çözecektir.

Yükseklik olursa, bu durumda mümkün olduğu kadar sert olan yiyeceklerden kaçınmalı ve yumuşak gıda grubuna giren yiyecekleri tüketmek gerekir. Yükseklik olursa aşındırma ile sorun çözülür. Sıkı oturmadan kaynaklı bir durum olursa bir hafta içinde kendiliğinden geçer.

YANAK- DUDAK- DİL ISIRMASI

Uzun süre dişsiz kalan bölümlerde, yanak ve dil gibi yumuşak olan dokular boş olan kısma doğru büyür. Yumuşak dokuları ısırma gibi bir sorun olursa protez kenarları düzeltilerek bu sorun çözülür. Aşırı rahatsız eden bir durum olmazsa alışmaya çalışmalı, eğer ki rahatsızlık çok fazla ise, o zaman diş hekimine müracaat etmelidir.

SOĞUK VE SICAK HASSASİYETİ

Protez yapım sürecinde, her seansta dişler takılıp, çıkartılır. Bundan dolayı dişler hassaslaşır. Protelezi asıl yapıştırma işlemi esnasında kullanılan bazı güçlü yapışkanlar dişleri biraz daha hassaslaştırır. İlk hafta soğuk ve sıcak yiyeceklerden uzak durmalıdır. Asıl yapıştırma işleminden sonra ilk gün gerekirse ağrı kesici kullanılır. Şayet 3 hafta sonunda ağrı kesici kullanmanızı gerektiren durumlar oluyorsa diş hekimine başvurulmalıdır.