İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

implant ameliyatı nasıl yapılır

İmplant ameliyatı, eksik olan dişlerin yerine, gerçek diş gibi olan yapay dişlerinin kök yerleştirilme işlemidir. İmplant dişler, diğer alternatif dişlere göre çok daha rahat ve avantajlıdır.

Diş implant ameliyatı, zarar görmüş veya kaybolan dişin yerine, gerçek diş gibi görev yapan yapay diş ile yer değiştirme işlemidir.

Diş implantları, insan vücudu ile tamamen uyumlu olan küçük titanyum vida üzerine gelecek olan aboutment ile birleştikten sonra bir porselen, ya da zirkonyum kron yapılarak tedavi işlemi tamamlanır. Titanyum vidalar, doğal diş kökünün vazifesini yapmak için geliştirilmiş çene kemiği ile son derece uyumlu olan diş kökleridir. İmplant ameliyatı olan hasta aynı gün normal yaşamına devam edebilir.

İmplant ameliyatına klinik ortamda, sınırlı uyuşturma yapılarak başlanır. Bazı hastalar için de uygun görülmesi halinde genel anestezi yapılarak implant tedavi işlemlerine başlanır. Anestezi yapıldıktan sonra, cerrahi işlem ile diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkartılır. Ortaya çıkan çene kemiğine ilk önce, küçük çaplı bir rehber deliği açılır. Daha sonra bu rehber delik genişletilerek implantın yerleşeceği konuma uygun hale getirilir. Çene kemiğinde genişletme işleminin aşamalı olarak yapılması ile kemik için olabilecek travmatik etki de azaltılmış olur. Daha sonra ise, çene kemiğinde açılmış olan bu boşluğa implant vidalanarak monte edilir.

İmplant vidasının yerleştirilmesinin ardından, bölgedeki kemikleşmesinin sağlanması ve implant ameliyatı yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida takılır. Açılmış olan diş eti dikilerek kapatılır ve birkaç ay sürecek olan iyileşme sürecine geçilir.

İyileşme sürecinden sonra, koruyucu vida çıkartılır ve implantın üzerine geçici bir kron yerleştirilir. Geçici kron, diş etinin doğal olarak kendini şekillendirdiği ve çevresinde büyüyebildiği bir şablon gibi görev yapar. Diş eti şekillenince geçici kron, kalıcı kron ile yer değiştirerek implant uygulaması tamamlanmış olur.

Diş implant tedavisi tamamlandıktan sonra diş hekiminin öneri ve tavsiyelerine uyulmalıdır. ağız ve diş sağlığına özen göstermeli dişlerin bakımını yaparak temizliğe önem verilmelidir. diş hekimine belli aralıklarla kontrole gidilmelidir.