İmplant Ameliyatı Sonrası Ağrı

İmplant Ameliyatı Sonrası Ağrı

Ağız ve diş sağlığı konusunda en çok kullanılan yöntemlerden birisi implant tedavi yöntemidir. İmplant, hastanın eksik diş, ya da eksik olan diş bölgelerine uygun malzemelerle diş kökü yerleştirme işlemidir. İmplantlar titanyum metalinden üretilirler. İmplant ameliyatı esnasında, çene kemiğinde açılma işlemi yapılır. Diş implantı, diğer tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Estetik ve kullanım açısından çok faydaları vardır.

İmplant rahat bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, hastalar tedavi esnasında ve implant ameliyatı sonrasında ağrı olur mu diye endişe duyarlar.

İmplant ameliyatı yapılırken, hastanın durumuna ve isteğine bağlı olarak sınırlı uyuşturma ya da genel anestezi uygulandığı için implant ameliyatı esnasında ve implant ameliyatı sonrasında ağrı hissedilmez.

İmplant ameliyatı sonrasında, ameliyat esnasında diş eti ve çene kemiği açıldığı için, bu operasyona bağlı olarak hafif şekilde ağrılar hissedilir ve bu beklenen bir durumdur. İmplant ameliyatı sonrası ağrı ise, hem normal hem de fazla hissedilmeyen bir ağrıdır. Tedaviyi uygulayan doktorun vereceği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar hafifletilir. İmplant sonrası korkulan ağrıların olmaması ise hastanın kendi elindedir. Ağız içerisinde oluşan bakterilerin implant bölgesinde etkili olmaması için, doktorun vereceği antibiyotik ilaçları doğru bir şekilde ve düzenli olarak kullanmalıdır.

Hastaların uzun süre, ağız ve diş sağlıklarına gerekli özeni göstermeleri gereklidir. Doktor tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotik kullanılmaz. Çeneyi zorlayacak olan hareketlerden kaçınılmalı ve alkol ile tütün mamullerinden uzak durmalıdır. İmplant bakımını özenle yapmalıdır.

İmplant tedavisi konusunda uzman bir hekim, kaliteli implant markası, iyi sterile olmuş operasyon aletleri ve doğru teşhis ve operasyon gereklidir. Bunun yanı sıra hastalar da hekim tavsiyesine tam olarak uymaları, ağız ve diş sağlığına önem vermeleri sayesinde implant ameliyatı sonrası ağrılar yaşanmayacaktır. İmplant ameliyatının normal bir diş çekiminden biraz zor olması doğaldır. Ancak hekim kontrolünde olarak, küçük ağrıların olması normal bir durumdur.

İmplant ağrısı korkusu işini iyi bilen bir hekim, doğru operasyon ve kaliteli malzeme kullanarak ve hastanın da gereken özeni göstermesi ile tamamen ortadan kalkar.