İmplant Ameliyatı Sonrası Diş Fırçalama

implant ameliyatı sonrası diş fırçalama

İMPLANT SONRASI ŞİŞLİK

İmplant tedavisi ardından cerrahi müdahale yapılan bölgede şişlik olması normal bir durumdur. Çene kemiği içerisine implantın yerleşmesi için açılan yuva, hafif de olsa bir travmaya yol açabilir. İmplant alanına buz kompresi yapmak gerekir.

İMPLANT SONRASI BESLENME

İmplant ameliyatı sonrasında birkaç ay beslenmeye özen göstermek gerekir. Sıcak, soğuk ve sert gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır. İyileşme sürecinde implantın çene kemiği ile kaynaması gerektiği için ona göre hareket edilmelidir.

AĞIZ BAKIMI

İmplant ameliyatı sonrasında ilk iki gün süresinde ağız bakımı çok önemlidir. Ağız içinde basınç oluşturacak hareketler yapmamalı. Bir gün boyunca ağız çalkalanmamalı ve gargara yapmamalıdır. Ağız içinde tükürüğü mümkün olduğu kadar tutmamalıdır.

İlk günlerde ağız temizliği esnasında diş fırçalama ve diş ipi kullanmada dikkatli olmak gerekiyor. Diş fırçalama olabildiği kadar yavaş uygulanmalıdır.

İLAÇ KULLANMAK

İmplant uygulaması cerrahi bir müdahaledir. Bundan dolayı ilk birkaç gün hafif şekilde ağrı olabilir. Bu, beklenilen bir durumdur. Ameliyatın ardından verilecek olan ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.

Uygulama cerrahi bir müdahale olduğu için, tedavi sırasında kesilerek açılan diş eti uygulamanın sonunda dikilir ve kapatılır. Burada meydana gelen yara çok çabuk bir şekilde iyileşir. İlk iki gün ağrı kesici kullanmak gerekir, bunun yerine aspirin kullanılması tavsiye edilmez.

TEDAVİ SONRASI ÖNERİLER

İmplant uygulanan alana yerleştirilen tamponlar bir saat boyunca gevşemeyecek şekilde ısırılmalıdır. Bir saat sonunda kanama durmuşsa tampon atılabilir. Kanama devam ederse, yeni bir tampon ile yarım saat kadar tekrar ısırılır, şayet kanama hala sürerse, tampon uygulaması kanama durana kadar devam etmelidir. Şayet, kanama durdurulamıyorsa, ameliyatı yapan diş hekimine müracaat edilmelidir.

İmplant ameliyatı sonrası ilk iki saat hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. İlk üç gün kadar sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır. Oda sıcaklığında, yumuşak olan gıdalar tercih edilmelidir. Alkollü içecek, asitli meyve suyu ve baharatlı yiyeceklere yaklaşmamalıdır.

İmplant ameliyatı sonrası, implant uygulanmayan bölgelere diş fırçalama işlemi yapılabilir. Operasyon bölgesinde bulunan dişlere ise dikiş ve diş etine dokunmadan diş fırçalaması yapmak gerekir. Ameliyattan iki gün sonra günde iki defa sabah ve akşam diş fırçalamak yerinde olur.