İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

implant bakımı nasıl yapılır

Doğal diş ve dişetleri gibi, implant bakımına ve bilinçli bir ağız temizliğine ihtiyaç vardır. Çünkü ağızda sayılamayacak kadar çok sayıda bakteri barınmaktadır. Dişlerin aralarını implant çevresini fırçalamak ve temizlemede yemek artıklarını ve plağı uzaklaştırmaya yardımcı olur. Plaktaki bakteriler diş etlerini yıpratarak ve iltihaba sebep olarak toksin ve enzimler üretirler. Devamlı olarak uzaklaştırılmayan plak taş veya tartar denilen sert ve pürüzlü atıklara dönüşürler. Tartar diş eti hastalığının ana sebebi değildir. Ancak tartarın üzerindeki pürüzler zararlı bakterileri ve toksinleri tutar. Bunları düzenli fırçalama ile temizlemek mümkündür.

İMPLANTLAR YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRA NE OLUR?

İmplantlar yerleştirildikten sonra, kemik ile kaynaması beklenir. Bu durumda alt çene için 3 ay, üst çene için 6 ay kadar bir süredir. Şayet implant uygulanacak bölge, estetik açıdan önemli bir kısmı içine alıyorsa, geçici bir protez kullanmak gerekli olabilir. veya hiç diş yoksa ve damak protez kullanılıyor ise, bu durumda protez içinde yapılacak olan bazı düzenlemeler ile bu zaman sürecinde protez geçici olarak kullanılabilir.

İMPLANTLARIN BAKIMI ZOR MU?

İmplantın bakım ve temizliği, implantın uzun ömürlü ve başarılı bir uygulama olması için çok iyi yapılması gerekir. İtinalı bir bakım için özel şartları, tedaviyi yapan hekim hastasına söyleyecektir. implantın bakımı doğal dişlerden farklı değildir. Ancak yine de ulaşması zor olan temizliği daha güç olan bölgeler bulunur. Değişik yöntemler ile bu bölgelerin temizliği yapılır.

İMPLANTLAR ÜZERİNE YAPILAN DİŞLER

Çoğunlukla implant üstü protez, sadece diş hekimi tarafından takıp çıkartmalı olarak yapılır.  Sadece hasta tarafından takılan ve çıkartılan implant üstü protezlerde vardır. İki implant üstü protezin de avantaj ve dezevantajları vardır. Hasta için uygun olan protezi, diş hekimi belirleyecektir. İmplantın bakım ve temizliği çok önemlidir. İmplantları ağız içindeki yabancı maddeler olduğunu düşünmeli ve temizlik konusunu kendi dişlerimiz gibi görmeliyiz. Hatta daha fazla önem vermeliyiz. İmplantların temizliği normal dişlerden pek farklı değildir. Şunu unutmamak gerekir ki, implant tedavisinin başarılı olması için en önemli etkenlerden bir tanesi implant bakımı ve ağız temizliğidir.