İmplant Bilgileri

İmplant Bilgileri

İMPLANT NEDİR

Diş implantı, eksik olan dişlerin yerine yapılan, genel olarak titanyumdan yapılmış olan yapay diş kökleridir. Tartışmasız bir şekilde köprü ve hareketli protezlerin en iyi alternatifi olmuştur. Doğal dişlere fonksiyon ve estetik açıdan en yakın olan yapay dişlerdir.

DİŞ İMPLANT TEDAVİSİNİN AMACI NEDİR

İmplant, güvenli ve sağlam olan bir tedavi şeklidir. İnsana daha rahat bir çiğneme özelliği kazandırır. Bu şekilde daha sağlıklı ve dengeli beslenme imkânı olur. Estetik açıdan normal dişlere uyumlu bir vaziyet alır. Yaşam kalitesinin yükselmesi ile birlikte hasta olan kişi özgüvenini yeniden kazanır. İmplant uygulaması ile birlikte hareketli protezlerde yaşadığı sıkıntılar son bulur. Takıp çıkartılan hareketli protezlere göre, hasta kendi dişi gibi hisseder. Köprü yapılırken eksik olan dişin yanındaki sağlam dişler duruma göre küçültülür, implant yapılırken böyle bir şeye ihtiyaç olmaz ve sağlam dişlere hiçbir şekilde zarar verilmez.

İmplant tedavisi ile çekilen dişin bulunduğu bölgedeki çene kemiğinin erimesi engellenir ve çene kemiği de korunmuş olur. İmplant uygulaması ile kaybedilmiş olan dişlerin fonksiyonu ve estetik görünüşü en iyi şekilde yeniden sağlanır.

İmplant tedavisi bir diş, birden fazla diş eksikliğinde ya da ağızda hiç diş olmaması gibi durumlarda yapılan uygulamadır. Bu uygulamanın yapılması için çene yapısının yeterli yoğunluk ve kalınlığa sahip olması gerekir. Ancak bazı sağlık hastalıklarında implant uygulaması yapılamaz ya da önlemler alınarak tedavi gerçekleştirilir. Kontrol altına alınamayan şeker hastalarına, alkol ve sigara kullananlara, kan rahatsızlıkları olanlara, hamileler ve onkoloji tedavisi olanlara tedavi yaptırmaları tavsiye edilmez. İmplant uygulamaları sağlık sorunu olanlara tavsiye edilmemektedir.

Çene kemiği implant yaptırmak için uygun olmayan kişilere, çene kemiğini kalınlaştırmak için kullanılan değişik yöntemler ve cerrahi uygulamalar vardır. Şayet implantın yerleşeceği bölgede çene kemiği zayıf olursa, bu alanlara sentetik kemik tozları ekilir. Bu yapay kemik tozları 3-6 ay gibi bir zaman içinde kemiğe dönüşür. Ayrıca ihtiyaç olursa, ağzın başka bir bölgesinden kemik parçası alınarak implant yapılacak olan bölgeye yapıştırılır ve kemik güçlenmesi sağlanır.

Dünyada yıllık yaklaşık olarak 500.000 adet implant uygulaması yapıldığı belirtilmektedir.