İmplant Çene Kemiğine Zarar Verir Mi?

implant çene kemiğine zarar verir mi

Kaybedilen dişin yerine yeni diş koymak için en başarılı yöntem olan implantlar güvenli ellerde yapılmadığı zaman sağlıklı dokularda zarar görebilir. Diş hekimini seçmeden önce iyi araştırma yapmalı ve tedaviye hekimle beraber karar verilmelidir.

İmplantın diş hekimliğinde kullanılması ile birlikte birkaç yıl önce imkânsız gibi görünen bazı tedaviler olağan hale gelmiştir. Kaybedilen dişin yerine yeni diş koymak için, en başarılı yöntem olarak kabul edilen implantlar, günlük hayattan zevk almayı sağlar, güven verir, psikolojiyi düzeltir, gülüşü güzelleştirir ve istediğiniz yemeği yemenizi sağlar.

İmplant, ve kemik oluşturma işlemi tıbbi bir mucizedir. Uygun bir planlama ile çok güzel işler başarılabilir. İmplantlar kemik ile kaynadıktan sonra doğal diş gibi kullanılabilen ameliyat ile diş etinin içine yerleştirilen metal çivilerdir. Bu implantlar tek kaplama, köprü veya hareketli protezin altında yapay dişe destek olur.

KEMİKLE KAYNAMA

Diş çekiminden hemen sonra implant yerleştirilmesi tartışılması gerekli bir konudur. Diş hekimleri genel olarak diş çekimi sonunda altı ay beklerler. Ancak bu durum, tedaviyi ertelemek ya da kalan kemiğin o zaman kadar incelmesi anlamına gelebilir. İnce ve erimiş bir kemik önemli bir risk oluşturur. Bu durum estetik sorunlara sebep olabilir. Diş çekiminden sonra kemik gelişiminin en çok olduğuna inanılmaktadır.

TEDAVİNİN BAŞARISI

Tecrübeli bir diş hekimi, steril ortam, işini iyi bilen asistanlar ve kaliteli bir malzeme, implant uygulaması için şarttır. tecrübesiz kişiler tarafından yapılan cerrahi işlemler istenmeyen durumlara sebep olabilmektedir. İmplant yerleştirilen alan ve bu bölgedeki kemik yapısı ile komşu dişlerin anatomik durumlarının çok iyi incelenmesi gerekir. Üst çenede arka dişlerde yapılan implant uygulamalarında en büyük risk, burun tabanı ve üst çene ile komşu olan sinüs boşluğunda olabilecek sorunlardır. Eğer ki bu bölgede implant yerleştirmek için uygun kemik yoksa implant yerleştirme esnasında kemiğe tutunamaz ve implant kayarak üst çene boşluğuna kaçabilir. Tecrübesiz kişilerce yapılan implant yerleştirme uygulamalarında olabilecek problemlerden birisi de implanta komşu olan sağlam dişlerin zarar görmesidir. Sağlam dişler zarar görmesin diye köprü yaptırmak istemeyen hastalar, yanlış yapılan implant uygulaması ile sağlam dişlere zarar verildiği gibi, diş kaybı bile yaşayabilir. İmplant işlemlerinin deneyim sahibi hekimlerle uygun şartlar ve kaliteli malzeme ile yapılması şarttır.