İmplant Diş Ağrır Mı?

İmplant Diş Ağrır Mı?

İmplant operasyonundan sonra ağrı az da olsa normal görülen bir durumdur. Başarılı bir şekilde uygulanan bir implant tedavisinden sonra ağrı beklenilmez. Fakat yinede küçük çaplı ağrılar normal görülür. İmplant uygulaması, cerrahi bir operasyon olup, diş eti küçük bir şekilde açılarak çene kemiğinde, implanta uygun bir yuva açılır. Bu şekilde az da olsa çene kemiğinde hafif bir travmaya sebep olunur. Anestezinin etkisi geçtikten sonra az da olsa implant diş ağrısı beklenen durumdur. Bu durumda tedaviyi yapan diş hekimi antibiyotik ile birlikte ağrı kesici de verecektir. Böylece operasyondan hemen sonra olabilecek hafif şekilde ağrının önüne geçilir.

İmplant uygulaması, bir ya da iki implant için yapılırsa hasta çok bir ağrı hissetmez. Eğer ki çok fazla implant yapıldıysa, örneğin 5-6 adet gibi, o zaman hasta biraz ağrı duyabilir. Ağrı tamamen implant diş ağrısı ile ilgili değildir. tedaviyi yapan hekimin o bölgede bıraktığı travma ile ilgilidir. Hekimin ve asistanlarının implant yapılan bölgeye dikkat etmesi ve titizliği implant bölgesi ağrılarında önemli bir faktördür.

İmplant operasyonundan sonra, çok fazla bakteri barındıran ağız ortamında ilk günlerde implant bölgesinde enfeksiyona sebep olunabilir. Bundan dolayı antibiyotik kullanılması gerekir. Ayrıca, ağız bakımına önem vermelidir. ağız bakımının düzenli olarak yapmaz, verilen ilaçları kullanmayıp, hekiminin tavsiyelerine uyulmadığı takdirde enfeksiyon, geciken iyileşme ve implant diş ağrısı sorunları ile karşı karşıya kalınabilir.

Başarılı bir implant tedavisinden sonra, implant diş ağrısı beklenmez. Çünkü dokulara zarar verilmez. Hafif ağrılar beklenmekle birlikte, implant dişten kaynaklı bir ağrı beklenmez. Aşırı ağrı ve uzun süreli ağrılar normal değildir ve böyle durumlarda implant tedavisini yapan hekime başvurulmalıdır. Bu şekildeki ağrıların nedeni hekim kaynaklı ya da hastadan kaynaklı olabilir. Diş hekimi kaynaklı hatalar genel olarak; yeterli şekilde sterilizasyon yapılmaması, yanlış uygulama, markası belli olmayan implantlar veya hatalı üretimden kaynaklı implantlar olabilir. Hasta kaynaklı olarak ise; implant uygulaması sonrası diş hekiminin tavsiyelerine uymamak, ilaçları düzenli bir şekilde kullanmamak, İmplant bölgesini zorlayacak hareketlerde bulunmak, ağız bakımını özenli bir şekilde yapmamak ve alkol, sigara gibi zarar veren maddeler kullanmak olarak sayabiliriz.