İmplant Diş Arası Mesafe

İmplant Diş Arası Mesafe

Diş implantları halk arasındaki deyimiyle, vidalı diş günümüzde çok yaygınlaştı. Bundan 15-20 sene öncesine göre kadar çok nadir uygulamalar arasında idi. Şimdi ise diş çekimi kadar rutin Diş Hekimliği uygulamaları arasında yer aldı. Tabi ki bunun haklı nedenleri var.

Diş implantları çok güzel ve kullanışlı oluşumlardır. Ama baştan doğru planlama yapmak lazım.

İmplant öncesi hasta ile ilk önce güzel ve ayrıntılı bir görüşme yapılması gerekir. Hastanın şikâyet ve beklentilerini Diş Hekiminin, tam olarak öğrenmesi ve isteklerinin ne şekilde yerine geleceğini anlatması gerekir.

Hastanın geçmişteki diş hekimi deneyimleri öğrenilerek daha önce mevcut olan kronik apseler ya da iyileşmeyen yaraların varlığı araştırılır. Hastanın implant tedavisinden beklentileri değerlendirilir ve önceki yaptırdığı tedavilerde olan sıkıntıları ve olabilecek sorunları değerlendirip implant tedavisi için çalışma yapılmalıdır. Bunlar detaylı bir şekilde not alınarak ağız içi tedaviye geçilir.

İmplant başarısını etkileyen en önemli etkenlerden birisi kemik miktarının yeterliliğidir. İmplant ilk başlarda kemiğe belli oranda vidalama hareketi ile tutunsa da implant’ın asıl özelliği kemikle arasında bir bağ oluşması ve de kemiğin bir parçası gibi davranmasıdır. İşte bu sebepten dolayı implant öncesi, hangi boyutta implant yapılacağının ve etrafındaki kemiğin miktarının tespit edilmesi çok önemlidir.

Örneğin; 4×10 mm. bir implant için, en azından 6-7 mm. kemik kalınlığı gerekli iken, alt çene de alt çene sınırının üzerinde en azından 12 mm. kemik bulunmalıdır. İmplant yüzeyinin çevresinde en az 1-1,5 mm. kemik olacak durumda implant yerleştirmelidir.

Dişsiz bölgelerin ölçümü yapılarak bir ya da birden fazla implant üstü kron yapımı için gerekli mesafenin olduğuna veya olmadığına bakmalıdır. İki diş arasında mesafe minimum 7 mm olmalıdır. İki diş arası mesafe ideal 4 mm, iki implant yerleşmesi için gereken mesafe 14 mm olmalıdır. Buna göre diş implant arası mesafe 1,5 mm, implant-implant arası mesafe 3 mm. olması gerekir. Eğer ki iki diş arasında ki mesafe 7-14 mm arasında ise tek bir geniş çaplı implant yapılabilir. Şayet boşluk 12 mm ise dar çaplı bir implant yapılabilir. Ama dar çaplı implantların zayıf olabileceği de düşünülmelidir.