İmplant Diş Kaç Yaşında Yapılır

İmplant Diş Kaç Yaşında Yapılır

İmplant diş uygulaması direkt olarak çene kemiği kalitesi ve kemik miktarı ile ilgili bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple de implant kemik gelişimini tamamlamış olan kişilere uygulanır.

İmplant diş yapılması için, kemik gelişiminin tamamlanması kız çocuklarında 15-16 yaş olarak tanımlanırken, erkek çocuklarında 17-18 yaşından sonra tanımlanır. İmplant tedavisi kemik gelişimi ile ilgili olduğu için, alt yaş sınırı vardır. Ama üst yaş sınırı yoktur. Yaşı ilerlemiş olan kişilere de uygulama yapılmaktadır. Genel sağlık durumu implant tedavisine normal olan, çene kemiği yeterli seviyede yaşı ilerlemiş kişilere de implant tedavisi uygulanır. Bu tedavinin yapılmasında hiçbir engel yoktur. Ancak çok ileri yaşlarda olan hastalar için implant tedavisi bazı zamanlar sıkıntılı olarak geçebilir.

İmplant diş 18 yaşını dolduran kişilere yapılır. İmplant yapılması için, kemik gelişimini tamamlamış olmak gerekli olan koşuldur. Bu da genel olarak 18 yaş olduğu kabul edilir. Bunun dışında, genel sağlık durumunda implant tedavisi için bir engeli olmayan herkes için operasyon yapılabilir. İleri bir yaşta olmanın herhangi bir mahsuru olmaz. Aslında implantlara en çok ihtiyaç hisseden kişiler, yaşı ilerlemiş olan insanlardır. Mevcut dişlerini kaybetmiş ve takma diş kullanan bir kişi yeterli seviyede damaklarda tutuculuk yoksa en önemli implant adayı olur. 70 yaş üstündeki bir kişi için en ideal tercih implant diş yaptırmak olacaktır.

İmplant diş yapılması için, bütün dişleri eksik olan yaşı ileri seviyede olan kişilere, kemik yapısı uygun ise sabit protez uygulamak oldukça ideal olur.

İmplant diş kaç yaşında yapılır, gibi implant ne zaman yapılır sorusu da önemlidir. Genel sağlık durumunun iyi olması, yaştan daha önemli bir durumdur. 70 yaşındaki bir kişinin sağlık durumunda bir sorun yoksa genç ama sağlıksız olan bir kişiden ameliyat riski daha az olur. Yaşlı insanlara implant yapılma durumu gençlerden çok daha fazladır. Belirli sorunları olan ve devamlı ilaç kullanmak zorunda olan hastaların, tedavi öncesinde, doktorundan görüş ve öneri alması istenir. Kontrol altında olmayan hastalıkları olan ve kemoterapi gibi tedaviler gören kişilere implant ameliyatı tavsiye edilmemektedir.