İmplant Diş Kimlere Yapılamaz

implant diş kimlere yapılamaz

Dişler kaybedildiği zaman bunların yerine orijinaline en yakın olarak konulabilecek yapılar implant dişlerdir. Yani doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatif dişlerdir. bilindiği gibi bir dişin herhangi bir sebeple kaybedilmesi ile ortaya çıkan boşluğu iki yandaki dişleri kesilerek köprü protez ile doldurulmaktadır. En arka dişlerini ya da tüm dişlerini kaybedenler takıp çıkartılan damaklı protez olarak bilinen kocaman protezleri kullanmak zorunda kalırlar. Bu protezler, kalınlıkları ve büyüklükleri çok fazla olduğu için ağızda çok yer kaplarlar. Dişler kaybedildiği zaman bunların yerine orijinaline en yakın konulabilecek yapılar implant dişlerdir.

İMPLANT NEDİR?

İmplant, ağızdaki eksik olan bir dişi taşıyabilmesi için, cerrahi bir operasyon ile çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış olan yapay bir diş köküdür. Tarihin çeşitli dönemlerinde, insanlar kaybedilen dişlerin yerini doldurabilmek için çeşitli materyaller (altın, gümüş, porselen, krom, zirkonyum v.s) yerleştirmişlerdir. Titanyum implantın bulunması ile yeni bir çığır açılmış ve yüzyılların rüyası gerçek olmuştur.

NASIL UYGULANIR?

İmplantlar sınırlı uyuşturma ile hijyen bir ortamda rahat bir şekilde uygulanır. Korkulacak bir tedavi değildir. Diş çekiminden daha kolaydır. Anestezi sağlandıktan sonra diş eti, konulacak implantın sayısına göre yeterli şekilde açılır. Daha sonra kemik, uygun frezlerle kademeli bir şekilde açılarak, konulacak implantın ölçülerine göre bir yuva açılır. İmplant kemikte hazırlanan yuva içerisine vidalanır. Diş eti dikilerek operasyon bitirilir. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonra, implantla kemiğin kaynaması sağlandıktan sonra üzerine implant diş yerleştirilir.

KİMLERE YAPILAMAZ?

İmplantların belli bir kalınlıkları ve uzunluğu için, çene kemiğinin implantı alabilecek kadar yeterli kalınlık ve yükseklikte olması gereklidir. İmplant yaptıracak hastaların ağız hijyenine özen göstermesi gerekir. Doğal dişler, içerisinde ve çevresinde travma ve enfeksiyona karşı kendini koruyabilir. Halbuki implant diş bir metal parçasıdır ve kendini koruma özelliği olmaz. Bu bakımdan ağız hijyeni çok önemlidir.

İmplant diş kimlere yapılamaz;

  • Diyabet (şeker hastalığı) hastalığı
  • Ciddi kalp ve damar bozukluğu
  • Kan hastalığı (homofili, lösemi v.b)
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği
  • Bisfosfonat ilaç tedavisi alanlara
  • Bağışıklık sistemi bozukluğu
  • Kemoterapi veya radyoterapi tedavisi gören
  • Alkol bağımlılığı olanlara
  •  Çocuklarda ve kemik gelişimini tamamlamamış kişilerde uygun değildir.