İmplant Diş Nasıl Temizlenir

İmplant Diş Nasıl Temizlenir

İmplant tedavilerinin temizliği ve aynı zamanda bakımları, başarılı ve uzun ömürlü olmaları, hastanın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanması için, çok itinalı bir şekilde yapılması gerekir. Hastalar implant tedavilerinin uzun ömürlü olmasını istiyorlar ise dikkatli bir şekilde diş temizliğine ve ağız bakımlarına özen göstermelidir. Hastaların ağız bakımlarını nasıl yapacakları, diş hekimleri tarafından detaylı bir şekilde hastalara anlatılır. hasta olan kişi de temizleme ve bakım işlemlerini gerektiği gibi yapması gereklidir. Aksi durumda ise istenmeyen sonuçların meydana gelmesi sürpriz olmamalıdır.

İmplant tedavileri çok zor ya da çok sıkıntı veren bir uygulama şekli değildir. Hastanın kendi doğal dişlerinden bir farkı olmaz, diş temizliği de aynı şekilde olup çok farklı değildir.

Doğal diş ve dişetleri gibi, implantların da bilinçli bir ağız bakımına ihtiyaç vardır. Çünkü ağızda çok sayıda bakteri barınır. Dişlerin aralarını ve implant çevresini fırçalamak ve temizlemek, yemek artıklarını ve plağı (dişlerin, dişetlerinin ve implantların üzerinde biriken bakteri içeren tabaka) uzaklaştırmaya faydalı olur.

Plaktaki bakteriler diş etlerini irite eden iltihaba sebep olan toksinler ve enzimler üretirler.Temizlenmeyen her gün uzaklaşmayan plak taş veya tartar denilen sert ve pürüzlü atıklara dönüşebilirler. Tartar, periodental(dişeti) hastalığının ana sebebi değildir. Ancak tartarın üstündeki pürüzler zararlı olan bakteri ve toksinleri tutar. Bunları düzenli fırçalamak ile  bile uzaklaştırmak imkansızdır. Tartar bir defa oluşursa, sadece diş hekiminin klinikte profesyonel bir şekilde temizlenmesi ile mümkün olur.

İmplant dişi korumak, diş çürüğünden korumak ve diş eti hastalığından korumak için itinalı bir ağız temizliği için her gün birkaç ayırmak gerekir. Dişleri günde hiç olmazsa iki defa floridli bir diş macunu ile fırçalamak yerinde olacaktır. İmplantların parçalarının arkalarını da fırçalamak için gerekli olan uygulama şeklini diş hekiminden detaylı olarak öğrenmelidir.

İmplantın çevresini ve doğal dişleri, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde biriken plak ve artıkları yok etmek için günde birkaç kez dişipi ya da başka bir ara yüz temizleyici ile temizlemek gerekir. Her dişin önü, arkası ve yanı temizlenir. eğerki dişipi tutmakta zorluk yaşanırsa, özel dişipi tutucuları implantların çevresine ulaşmaya yardimcı olacaktır.

Ara yüz fırçaları dişlerin, dişetlerinin ve implantın metal parçalarının çevresindeki uzak köşeleri temizlemek için hazırlanmış olan özel fırçalardır. Bu fırçalar diş ipinin yerini tutamaz sadece ek temizleyici olarak kullanılır.