İmplant Diş Nasıl Yapılır

İmplant, eksik olan dişlerin yerine fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Köprü, kaplama ve damak protezlerine göre daha güvenli ve fonksiyonel bir tedavi şeklidir.

İmplant diş yapılmasındaki amaç, yapay bir dişin çene kemiği içerisine yerleştirilmesi ile doğal diş gibi görev yapmasını sağlamaktır. Yapılan bu implantlar ile hastalar zamanla kaybettikleri doğal dişlerinin yerine, aynı özellikleri sağlayan yeni bir yapay dişe sahip olurlar ve yaşam kalitelerini yeniden yakalama şansı bulurlar.

İmplant, diş doktorları tarafından steril ortamda küçük bir cerrahi işlem ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlemin arkasından yaklaşık olarak iki, üç ay içinde implant çene kemiğine tam olarak tutunur. Bu uygulamadan sonra hakiki bir diş kökü yerini alan implant, üzerine konacak olan protezi taşıyacak konuma gelir. Genel olarak hastalara sınırlı uyuşturma uygulanır, bazı durumlarda ise, hastalara genel anestezi uygulanabilir. İmplant diş yapılması için, öncelikle hastanın kemik yapısının uygun olması, diş etinin de sağlıklı olması gereklidir. Şayet bunlar olmaz ise, ilave kemik cerrahi işlem ile de implant yapılır ve böyle durumlarda da başarı oranı bir hayli yüksek olmaktadır.

İmplant diş yapılması, bir ya da birden fazla olan diş kayıplarında rahat bir şekilde uygulanmaktadır. İmplant tedavisi olan bir hasta aynı gün normal yaşamına devam eder.

İmplant diş yapılmasına klinik ortamında, sınırlı uyuşturma yapılarak başlanır. Cerrahi operasyona karşı endişeli olan hastaya genel anestezi kullanarak implant operasyonuna başlanır.

Anestezi işleminden sonra, cerrahi operasyon ile diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkar. Çene kemiğine küçük çaplı rehber deliği açılır. Daha sonra rehber delik yavaşça genişletilir implantın yerleşeceği duruma uygun şekle getirilir ve çene kemiğinde açılan boşluğa implantın vidalanarak yerleşmesi sağlanır.

İmplant vidasının yerleşmesinden sonra, implant yapılan bölgenin iyileşmesini beklemek için, implant üzerine koruyucu bir kapak vida takılır. Açılmış olan diş eti dikilerek kapatılır ve birkaç sürecek olan iyileşme sürecine geçilir.

Birkaç ay sonunda, koruyucu vida çıkartılır ve implantın üzerine geçici bir kron yerleştirilir. Dişeti şekillendikten sonra geçici kron, kalıcı kron olan porselen ya da zirkonyum ile değiştirilerek tedavi bitirilir.