İmplant Diş Protez Uygulaması ve Fiyatları

implant diş protez uygulaması ve fiyatları

İmplant bir ya da birden fazla diş kaybı olan hastalara uygulanan protez diş uygulamasına verilen addır. İmplant diş, doğal dişlere en yakın sonuçları verir. İmplant dişler diğer dişlerden destek almaz, onlara her hangi bir zarar vermez ve gücünü çene kemiğinden alır.

İmplant uygulamasında önce diş eti açılır. Sonra çene kemiğine bir delik açılır. Açılan bu delik implantın sığabileceği ölçülerde olur. Açılan diş eti implantın yerleşmesinden dikiş atılarak kapatılır ve implantın çene kemiğine kaynaması için beklenir.

İmplant tedavisi için, eğer çene kemiği yeterli seviyede değilse çene kemiğinin güçlendirilmesi sağlanır. Çene kemiğine greft yapılır. Çene kemiğine greft yapılmasında, implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-3 aya ihtiyaç olur. İmplant tedavisi çok kolay olmasına rağmen, yüksek mühendislik ve tıp bilgisi gerektiren bir işlemdir. Tedavi olan hastalar için bakıldığında, hasta gelir, birkaç seansta yeni dişlerle gider, ama teknik kısmı çok karışık olur. İmplantın seçimi, hastanın genel sağlık durumu, implantın türleri, boyutu, şekli ve uygulaması iyi bir planlama gerektirir. Bunların hepsi uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Bundan dolayı kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünmek gerekir. İmplant fiyatları bunlara bağlı olarak değişecektir.

İmplant fiyatları genel olarak uygun sayılabilir. Ancak alternatif tedavi işlemlerine göre en pahalı diş tedavisi olduğu gerçek bir durumdur.

İmplant fiyatları ilk bakışta pahalı gibi görünse de ileri yıllarda sağlayacağı rahatlık ve faydaları düşünülünce yapılan harcamalar küçük bir bedel olarak görünecektir. Tek diş eksikliği ele alınırsa, üç eğrili bir köprü ile tedavi edilmesi söz konusu olunca daha makul ve daha uygun bir tedavi planı olarak görünür. İleri yıllarda o diş küçülür üzerine gelen porselenin geldiği yapılar zamanla problem yaratırlar. Çok ileri yıllarda da o dişleri kaybetme durumu ortaya çıkabilir. Ancak implantta durum çok farklıdır. İmplant uygulaması yapılınca iyi bakılır temiz tutulur ise, İmplantı ömür boyu kullanmak mümkün olmaktadır. Bu durum hastaya hem maddi hem de manevi kar sağlayacaktır.

İmplant fiyatları mı pahalıdır, diğer seçenekler mi diye sorulduğu zaman tabi ki implant pahalıdır. Ancak uzun vade de implant fiyatları, diğerlerine göre daha uygundur.