İmplant Diş Protezleri

İmplant Diş Protezleri

İmplant diş protezleri yapmaya karar verildiğinde, öncelikli olarak sabit protezler için ağız boşluğu uygun mu, uygun değil mi olduğuna bakılır. Uygun olursa, sabit protez planlamasını değerlendirmek gerekir. Çünkü hastaların en rahat kullandıkları protez tipi sabit protezlerdir. Değişik hasta durumlarında implant üzerine uygulanacak protezin planlaması da değişiklik gösterebilir. Ağızda mevcut olan diş sayısı, Kemik seviyesinin yeterli olup olmadığı, hastanın yaşı ve hastanın ekonomik durumu gibi etkenlere bağlı olarak, implant diş protezi için farklı uygulamalar yapılır.

Vakaların durumuna göre:

TAM DİŞSİZLİK VAKALARINDA

İmplantlar yeterli sayıda olursa, yapıştırılarak kullanılan sabit bir porselen köprü yapılır. Fakat bazen total protez kullanan hastalarda yeterli seviyede kemik olmaması, ya da daha ekonomik bir implant çözümü olmaması nedeni ile simetrik olarak 2-4 implant yerleştirerek, hastanın kullandığı takıp çıkarılan protezin tutuculuğunu artırmak için implantlardan destek alan bir hassas bağlantılı olan protez (çıtçıtlı protez) planlaması yapılır.

Tam dişsiz olan bir ağızda, yeterli sayıda implant yapılarak sabit protezler yapılır. Mümkün olduğu kadar her vaka için, hastanın ağızdan çıkartmasına gerek kalmayan sabit implant diş protezleri tercih edilmektedir.

Tam dişsiz ağızlarda 2-4 arası implant ile, hastanın tam protezinin tutuculuğunu artırmak için takıp çıkartılan implant diş protezi yapılır. Bu şekilde bir uygulama ile yeterli sayıda implant konacak kemik yetersizliğinde, sabit protez yapılmasına imkan vermeyen vakalarda tercih edilir.  Birçok uygulamalarda ise, hastalar tarafından daha ekonomik olduğu için tercih edildiği belirtilen bir yöntemdir.

TEK DİŞ EKSİKLİĞİNDE

Eksik olan dişin boşluğu çevresinde bulunan dişlere zarar vermeden, sadece bir implant diş protezi yerleştirilir ve üzerine tek olarak sabit porselen kron takılır. İmplant üzerine yerleştirilen porselen kron için değişik yöntemler mevcuttur. Zirkonyum alt yapısı olan bir kron Estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde en fazla rağbet gören uygulama şeklidir. Eğer ki metal destekli bir porselen kaplama düşünülürse, nikelsiz metal, titanyum alaşımlı metal gibi birçok değişik kaplama çeşitleri vardır.

SERBEST SONLU VAKALARDA

Eksik olan dişin boşluğu arkasında diş olmaz ise serbest sonlu dişsizlik vakaları diye isimlendirilir. Bu şekilde olan bir durumda, boşluğun büyüklüğüne göre 2 veya daha çok implant üzerine porselen köprü yapılır.