İmplant Diş Tedavisi

implant diş tedavisi

İMPLANT NEDİR?

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın olan alternatiftir. İmplant diş, köprü ve protez dişlere göre daha iyi konuşma ve daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlar. Aynı zamanda hastanın yüzünde doğal bir görünüm sağlar.

  1. yüzyılda implant diş tedavisinin, üzerinde en çok çalışılan bir diş tedavi sistemi olduğu görülmektedir. İmplant eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak için, çene kemiğine yerleştirilen ve uygun olan malzemeden üretilen yapay diş köküdür. Günümüzde değişik implant tipleri mevcuttur, ama en çok kullanılan implant tipi vida şeklinde olanlardır.

İMPLANT MARKALARININ ÖNEMİ

İmplant markaları önem taşır. Ancak tedavide elde edilen başarı sadece implantın markasına bağlı değildir.  Doğru olan implantı tercih etme, hastanın kemik durumu, hekimin tecrübesi ve tedavi ortamının sterilizasyonu gibi başka etkenlerde vardır. Dünyada çok rağbet gören bir tedavi sistemi olduğu için, implantların üretiminde de yüksek bir rekabet ortamı vardır. Günümüzde yüzlerce implant üreticisi marka bulunmaktadır. Bu üreticilerin tasarımı da farklı olmaktadır.

KİMLERE İMPLANT UYGULANIR?

İmplant vidalarının belirli bir kalınlık ve genişlikleri vardır. Bu sebeple implant yapılması düşünülen bölgede, çene kemiğinin implant vidasını kabul edeceği yükseklik ve genişliğinin olması lazımdır. Mevcut olan kemiğin kalitesi de implantın başarılı olmasını etkiler. İmplant diş tedavisinden önce ve tedavi sonrası da diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Hasta olan kişinin genel sağlık durumu iyi olduğu takdirde implant diş tedavisine engel olacak bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece kemik gelişimini tamamlamamış genç hastalara tavsiye edilmemektedir.

İMPLANT YERLEŞTİRİLİRKEN AĞRI OLUR MU?

İmplant diş tedavisinde hastalara genel olarak sınırlı uyuşturma uygulanır. Bazı hastalar için de gerek duyulursa genel anestezi uygulanır. Bundan dolayı ameliyat esnasında ve sonrasında ağrı hissedilmez. Çoğunlukla implantın yerleştirildiği akşam olabilecek ağrı, basit ağrı kesiciler ile giderilir. Genel olarak hastalar bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtirler. İmplant diş tedavisinin sorunsuz olarak tamamlandığı vakalarda implantların varlığı bile hissedilmeyecek kadar rahat olunur. İmplant ameliyatından sonra ağrı olması çok az görülen bir durumdur. Hafif şekilde ağrılar normal karşılanır.