İmplant Diş ve Sigara

implant diş ve sigara

İmplant diş uygulamasını sigara içmek doğrudan engellemez. Ancak sigara içen kişinin, ağız bakımını nasıl yaptığı çok önemlidir.

Hasta olan kişi, günlük bir paket sigara içerse ve ağız temizliğine önem vermezse, bu tip hastalarda vidalı diş tedavisinin başarılı olma ihtimali çok düşüktür.

Sigara için kişiler, implant diş uygulaması açısından risk grubunda değerlendiriliyor. Bu riskler hastaya implant diş uygulamasından önce detaylı bir şekilde anlatılır, tavsiye ve uyarılarda bulunulur. Hastanın bu konuda bilinçli olarak karar vermesini sağladıktan sonra implant diş tedavisine başlanır.

İmplant diş uygulamasından sonra, uyulması gerekli olan kurallardan bir tanesi sigara içmemektir. Sigara dumanında yer alan binlerce zehirli madde cerrahi işlem yapılan, damar ve sinir zedelenmelerinin hassas olduğu implant bölgelerine nüfuz eder ve implant ile çene kemiğinin kaynaşmasını olumsuz olarak etkiler. Bu bölgede iltihap riskini artırır. Cerrahi işlem sonrası, uygulama yapılan bölgeler dikiş ile kapanmış olsa bile, yara uçları arasından söz konusu maddeler nüfuz edebilir, implant bölgesine ve implanta doğrudan temas edebilir.

Sigarayı çok içen ve aşırı şeklide sigara bağımlısı olan hastaların en azından birkaç hafta bırakmaları ya da ara vermeleri, bölgenin iyileşmesi için tavsiye edilir. En güzeli hiç içmemektir. Ama hasta kendisi için, sigaranın verdiği zararların hesabını iyi yapmalıdır.

İmplant diş tedavisi, sebebi ile sigarayı bırakmak çok güzel bir iş olur. Bir taş ile iki kuş vurulur. Bu durumu başaran çok insan var. Hiç olmazsa, geçici bir süre için bırakmak implant tedavisini olumlu olarak etkiler. Az sayıda sigara içen hastaların bile ağız ve diş sağlığı bakımını diğer hastalara göre çok daha dikkatli yapması gerekir. Düzenli diş fırçalaması yanında, ağızlarını sık olarak çalkalamalıdır.

İmplant diş tedavisi sonrasında, sigara kullanan hastaların hekim kontrolüne düzenli şekilde gitmeleri gerekir. Erken teşhis edilecek olan bir rahatsızlık tedavinin başarısız olmasına engel olacaktır. Sigara ağız kuruluğu yapar, diş eti hastalıklarının artmasına ve ağız içindeki bakteri sayısında artışa dahi sebep olur. Doğal dişe zarar veren sigara, aynı şekilde implant dişe ve etrafındaki dokulara zarar vererek insan sağlığını olumsuz olarak etkiler.