İmplant Diş Vidası Takıldıktan Sonra

implant diş vidası takıldıktan sonra

İMPLANT SONRASI ŞİŞLİK

İmplant uygulaması sonrasında cerrahi işlem yapılan bölgede şişlik olması normal bir durumdur. Çene kemiğinde implant yapmak için açılan yuva, bir miktar açılan dişeti birazda olsa bir travmaya sebep olur. Diş hekimi bu bölgede şişlik beklediğinden dolayı, implant bölgesine buz kompresi yapılmasını isteyecektir. Buz torbası ağız dışından implant bölgesine tutulur, 8-10 dakika aralıklarla uygulanır. Bu uygulama ile şişlik oluşması nispeten azalır.

İmplant çene kemiğine iyice kaynayana kadar yemek yerken implant üzerine baskı yapmamaya dikkat edilmelidir. Ağrının devam etmesi, dudakta uyuşukluk olması halinde vakit geçirmeden diş hekimine müracaat etmelidir.

BESLENME

İmplant uygulaması sonrasında birkaç ay beslenmeye dikkat edilmelidir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süresinde sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durarak, yumuşak gıdalarla idare etmek gerekir. Oda sıcaklığında yoğurt, çorba, meyve suları, süt, yumuşak et, gibi yiyeceklerle beslenmelidir.

SERT GIDALARDAN TÜKETMEME

İmplant uygulaması cerrahi bir operasyon olduğu için, açılan diş eti dikilerek kapatılır. Diş eti iyileşene kadar dikişlerin darbe almaması gerekir. Dikişler alınana kadar sert gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu süreçte sıvı gıdalar ya da yumuşak gıdalar alınması uygun olur. İmplant şayet tek tarafa yapılmış ise, diğer bölgeyi kullanmak yerinde olur.

AĞIZ BAKIMI

İmplant uygulamasından sonra 2 günlük sürede ağız bakımına özen gösterilmelidir. Ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. İmplant sonrasında ağız çalkalamak veya gargara yapmak doğru olmaz.

İlk birkaç gün ağız temizliği yaparken fırçalama ve diş ipi kullanırken itinalı davranmak gerekir. Mümkün olduğu kadar operasyon bölgesine baskı yapmadan temizlik yapılmalıdır. İmplant bölgesi nemli pamuk ya da gazlı bez ile temizlenebilir.

İLAÇ KULLANMAK

İmplant uygulaması sonrasında, cerrahi bir uygulama olduğu için ilk günlerde ağrı olması doğaldır. Ameliyat sonrasında diş hekimi tarafından tavsiye edilen ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli olarak kullanmak gerekir. Ağrı kesilse bile ilaçları aksatmamak lazımdır. Kullanılacak ilaçlar şiş inmesi için belli bir süre kullanılmalıdır.

İmplant operasyonundan sonra, alkol ve özellikle sigara tüketmekten uzak durulmalıdır. Sigara kullanmak iyileşme sürecine çok zarar vermektedir.