İmplant Diş Yapılırken Acır Mı?

İmplant Diş Yapılırken Acır Mı?

Ağız ve diş sağlığı alanında en çok kullanılan yöntemlerden biri, implant tedavi yöntemidir. Bilindiği gibi hasta olan kişinin eksik veya hasarlı diş bölge ya da bölgelerine uygun olan materyallerle diş kökü yerleştirme uygulamasıdır. İmplant için temel madde titanyumdur.

Bu uygulama esnasında operasyon için gerektiği şekilde çene kemiğinde açılma işlemi yapılır. Diş implantı, diğer alternatif diş tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Estetik ve kullanma bakımından uzun yıllar için hiçbir zararı olmamaktadır.

İmplant diş yapılırken acır mı? Ya da, acaba implant acıtır mı? Ne kadar acı olur, gibi sorular hastalar tarafından sık olarak dile getirilir. Diş hekimleri genellikle acı duymazsın derler ama hastalar yine de bu konuda çok tatmin olmazlar.

İmplant diş yapılırken acı duyulmaması için sınırlı uyuşturma uygulanır. Lokal anestezinin etkisi geçmeye başladıktan sonra ufak tefek ağrılar olabilir. Diş hekimleri çok zaman implant uygulamasından sonra ağrı kesici yazar ve tavsiyede bulunurlar. İmplant diş tedavisi sonrasında hafif ağrılar normaldir. Şayet ciddi şekilde bir ağrı olursa mutlaka tedaviyi yapan diş hekimine başvurmak gerekli olur.

İmplant diş yapılırken bazı hastalara genel anestezi uygulanır. Bunun sebebi ise, hasta olan kişinin korku, aşırı tepki ve heyecan yapması halinde, tedaviye zarar verebileceğinden dolayı yapılır. Böyle bir ihtimale karşılık genel anestezi yapılarak hasta uyutulur ve cerrahi müdahaleye başlanır.

İmplant operasyonu ortalama olarak 30 dakika kadar sürmektedir. İmplant diş uygulaması cerrahi bir müdahaledir. Her insan cerrahi bir müdahale yapılırken korku içerisinde olur. Ancak implant diş yapılırken acı duyulmaz. Bunun sebebi de hastanın durumuna göre anestezi uygulanmasından kaynaklıdır. Ancak Şunu da belirtmeliyiz ki implant diş yapılırken, tedavi sırasında biraz kanama olabilir. Bundan dolayı korkuya ve endişeye kapılmayalım. Diş taşı temizlerken bile diş etinde kanama olabilir. Panik yapmamalı ve endişe duymamalıdır. İmplant diş yapılırken ve implant uygulaması sonrasında sigara ve alkol gibi iyileşme sürecine etki edecek alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Özellikle sigara içen kişilerin ağız yapısında iyileşme süreci çok zaman almaktadır.