İmplant Diş Yerine Ne Yapılabilir?

implant diş yerine ne yapılabilir

SABİT PROTEZ

Sabit protezler köprü, kron ve kaplama olarak bilinirler. Ağızda az sayıda diş eksik olduğunda uygulanan ve destek dişlerin küçültülmesi ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Dişlerin ağızda görünen kısımlarının yerine yapılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Hastalar takıp çıkartılan dişlere göre daha çok bu sistemi isterler. Ancak uygulanması için birçok koşulun olması gerekir. Dişlerin hazırlığı ve ölçü alınmasının ardından 3-4 seansta, yaklaşık olarak bir haftada tamamlanır. Sabit protezlerin metal destekli seramik, metalsiz seramik ve porselen laminat çeşitleri vardır. Hastanın ağzı için en uygun olan protez, hekim tarafından belirlenir.

Sabit protezler de klasik olarak günümüzde uygulanan yöntemlerde, protezin yapılmasında alt yapı olarak metal, üst yapı olarak da seramik kullanılır. Bu yöntem hala kullanılır olmakla beraber artan estetik görünümü karşılamak için bir çok madde ile doğal görünümü taklit edebilen protez uygulamaları da vardır.

KRON HANGİ DİŞLERE YAPILIR?

  • Çürük ya da başka bir sebep ile aşırı madde kaybı olan dişlere
  • Rengi geri dönmeyen ve renkleşmiş dişlere
  • İmplant üzerine
  • Kanal tedavisini zayıf olarak görmüş dişlere
  • Şekil bozukluğu bulunan dişlere

KÖPRÜ

Tek diş ya da birden fazla diş eksilmesi sonucunda, komşu dişlerin küçültülüp, özel kaplamadan destek alarak ara boşlukların doldurulması uygulamasıdır.

Köprü yapılmadığı durumlarda, komşu dişler ve karşı çenedeki dişler çekilen dişin boşluğuna doğru hareket eder. Bundan dolayı diş kapanışı bozulur. Diş kapanışı bozulunca da çürük ve diş kayıplarına yol açar.

Herhangi bir sebep ile diş kaybı ortaya çıkarsa komşu dişler bu boşluk alana doğru hareket ederler. Bunun sonucu olarak yan dişlerde dişeti problemleri, kemik kayıpları, estetik görünümde bozulma ve çiğneme gücünde değişiklik olabilir. Şayet uzun müddet bu boşluk implant veya köprü ile takviye edilmez ise, komşu dişlerde de kayıplar yaşanabilir.

PROTEZİN FAYDASI

Sabit protez ile hastanın kaybetmiş olduğu fonksiyonları tekrar kazandırılır, konuşma bozukluğu düzelir ve estetik görünüm daha iyi olur. Uygulama ile kaybedilen ağız sağlığı düzelirken aynı zamanda eksik dişlerle yaşayan kişilerin psikolojileri de düzelir.

İnsanların yaşadıkları sürelerde yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve diş gıcırdatmaları ile dişler yıpranabilir. Böyle durumlarda kron ya da köprü olarak adlandırılan protezler ile dişlerin kayıp olan özellikleri tekrar kazandırılır.