İmplant Diş Zirkonyum

implant diş zirkonyum

İMPLANT DİŞİN AVANTAJ VE DEZEVANTAJLARI

İmplant diş, günümüz teknolojisi ile doğal dişlere en yakın olan dişlerdir. İmplant ile yapılan dişler protez ve köprü dişlere nazaran çiğneme ve konuşma özellikleri çok daha iyi olan dişlerdir. İmplanttan başarılı bir sonuç almak için konusunda tecrübeli bir diş hekimi, uzman bir ekip, teknolojik araç ve steril bir ortam gereklidir.  Bunlar gerçekleşmediği takdirde, olumsuz durumlar ile karşılaşma ihtimali yüksektir. İmplantın temel yapılış amacı eksik olan diş ya da dişlerin yerine yapay dişin hastanın çene kemiğine vidalanarak fonksiyonunu artırmaktır.

İmplantın başarıyla uygulanması için bazı şartlar gereklidir. Bunlardan birincisi çene kemiğinde vidayı yerleştirmek için yeterli geniş ve uzun alanın var olmasıdır. Bunlar yeterli seviyede olmazsa vida zamanla çıkar ve hastaya büyük sıkıntı yaşatır. İkinci şart ise hastanın yaş durumu ile ilgilidir. Eğer çene yeterince gelişmemiş ise, bu durum daha sonra sorun çıkmasına sebep olabilir.

ZİRKONYUM DİŞİN AVANTAJ VE DEZEVANTAJLARI

Zirkonyum dişin ise, implant dişe göre farklı olan bir takım özellikleri mevcuttur. Zirkonyum dişin fonksiyonunu arttırmaktan çok estetik olarak güzelleşmeyi ön plana çıkartır. Zirkonyum yaptırmak isteyen hasta, daha güzel görünen bir dişe sahip olmak ister. İmplantta ise asıl olay eksik olan diş ya da dişlerle çekilen zorlukların aşılmasıdır.

Zirkonyum elementi yapısı itibari ile sağlam olmasından dolayı hem azı hem de ön dişlerde kullanılmaya fazla uygun değildir. Bunun sebebi ise ön dişlerin diş etlerinin daha hassas ve dar olmasından kaynaklanır.

İmplant normal dişlerimiz gibi diş köküne vidalanır. Bundan dolayı daha orijinal ve doğal bir görüntü verir. Zirkonyum ise sağlam olması için, tabanında kullanılan metal yüzünden siyah bir çizgi oluşmasına sebep olur. Bu durum da, doğallığın bozulmasına yol açar.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte zirkonyum yapımında metal kullanımı azalmaya başlamıştır. Cercon kron maddesi kullanılmaya başlamıştır. Cerco kron ile dişe ışık vurduğu zaman metalden dolayı kaynaklanan siyah çizgiler yok olmaktadır.

Hastaya maliyeti açısından implant diş daha pahalıdır ve zirkonyum dişe göre daha yorucu bir tedavi süreci vardır.