İmplant Dişin Bakımı

implant dişin bakımı

İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra, implantların uzun süreli olarak başarılı olması birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden bir tanesi, çok titiz bir şekilde ağız ve implant dişin bakımıdır.

Doğal diş ve dişetleri gibi, implantlarında bilinçli bir ağız bakımına ihtiyacı vardır. Çünkü ağızda bir hayli fazla sayıda bakteri bulunur. İmplant çevresini ve dişlerin aralarını fırçalamak ve temizlemek gerekir. Fırçalama sayesinde yemek artıklarını, dişlerin, dişetlerinin ve implantların üzerinde biriken bakteri içeren tabakayı uzaklaştırmak mümkün olur. Plaktaki bakteriler diş etlerini irite eder ve iltihaba sebep olan toksin ve enzimler üretirler. Her gün uzaklaşmayan plak taş veya tartar denilen sert ve pürüzlü atıklara dönerler.

Tartar, diş eti hastalığının ana sebebi değildir. Ancak tartarın üzerinde oluşan pürüzler zararlı bakteri ve toksinleri tutarlar. Bunları düzenli fırçalama yapılsa bile yok etmek mümkün değildir. Tartar oluştuktan sonra, diş hekimi tarafından profesyonel bir şekilde temizlenmesi gerekli olur. Ancak bu şekilde uzaklaşması sağlanır.

İmplant dişin bakımı yapıldığında implantları korumak, diş çürümesi ve diş eti hastalığından korumak için ağız temizliğine her gün birkaç dakika ayırmak gereklidir. Dişleri günlük en az 2-3 kere diş macunu ile fırçalamak gerekir. Fırçalama esnasında implantların arka sırtlarını da iyice fırçalamak gerekir.

İmplant dişin bakımı ve fırçalama tekniğini doğru olarak yapmak için, diş hekimi ile prova yapmak faydalı olacaktır. İmplantın çevresini ve doğal dişleri diş fırçasının ulaşamadığı yerlere biriken plak ve yemek artıklarını uzaklaştırmak için günde 1-2 defa diş ipi ya da ara yüz temizleyicisi ile temizlemek gerekir. Bütün dişlerin önünü, yanlarını ve arkalarını temizlemek faydalı olur.

İmplant dişin bakımında, ara yüz fırçaları dişlerin, diş etlerinin ve implantın metal parçaları etrafındaki zor olan köşeleri temizlemek için düşünülen küçük fırçalardır. Bu fırçalar diş ipinin yerini tutmaz, sadece ek olarak düşünülen temizleyicidir.

İmplant dişin bakımında diş hekimi plağı azaltmak ya da diş çürümesini engellemek için özel bir ağız gargarası tavsiye edebilir. Diğer alternatif diş tedavilerinde olduğu gibi, implant diş tedavisinde de sert gıdalardan uzak durmak gerekir. Düzenli olarak hekim kontrolüne gitmek gerekir.