İmplant Dişin Ömrü Ne Kadardır?

implant dişin ömrü ne kadardır

İmplant diş tedavisi, uzun soluklu bir süreçtir. İlk aşamadan son aşamaya kadar fazla ağrı hissetmeden yeni dişlere kavuşmayı sağlayan mükemmel bir tedavi sistemidir.  Bu tedavi süreci çene kemiğinin uygunluğu, cerrahi operasyonun süreci ve yapay dişin çene kemiğine kaynama süreci olarak, dört aşamalı bir şekilde gerçekleşir. Hastanın durumuna göre, 6 hafta ile 9 ay arası bir süre beklemek gerekir. Ayrıca implant dişin ömrünün de ne kadar uzun soluklu olabileceği de önem taşır.

Hastanın eksik olan diş sayısı tek diş de olsa, birden çok diş de olsa, ya da dişlerin tamamı da olsa, her koşulda en çok tercih edilen tedavi şeklidir. İmplant dişin ömrünün uzun olması da tercih edilmesi için, önemli bir etkendir. İmplant dişin ömrü yaklaşık olarak 20-30 yıl arasıdır. Ancak bu süre çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterir. Hasta olan kişi her türlü koşulu yerine getirirde, herhangi bir rahatsızlık geçirmez ise ömür boyu diş implantı kullanmak mümkün olmaktadır. Ağız bakımına ve implantın temizliğine çok önem verilmelidir ve titiz bir şeklide fırçalama yapılmalıdır.

İmplant dişin ömrü, diğer tüm hastalıklar ile bağlantılı olarak değiştiği gibi, implantlara gerekli olan önemin verilmesi de uzun süreli olarak kullanmak için şarttır. İmplant dişler doğal dişler gibi çürümez ve hasar görmezler. Ancak bu dişlerin etrafındaki diş etlerinde yoğunlaşan bakteriler, ağız sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Genel sağlığın bozulmasına bile sebep olabilir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda gerekli olan bilgileri implant diş tedavisini yapan hekim gerekli şekilde hastasına izah edecektir. implantların nasıl kullanılması gerektiğini öğrenen hasta, dişlerin kullanma süresini ömür boyunca kullanılacak seviyeye ulaştırabilir.

İmplant dişin ömrünün uzun olması için en önemli etken, ağız ve diş hijyenine dikkat edilmesidir. Çünkü implant tedavisinin, uzun soluklu bir tedavi öncesi ve uzun soluklu tedavi sonrası süreci vardır. İmplantın sağlığını kaybetmemesi ve birçok zamanın boşa gitmemesi için ağız sağlığına önem verilmelidir.

İmplant tedavisi ile ağza yerleştirilen dişlerin kullanım sürelerini ömür boyu kullanacak şekilde uzatmak hastanın elinde olan bir durumdur.