İmplant Dişin Zararları Nelerdir?

İmplant Dişin Zararları Nelerdir?

İmplant ağızdaki eksik olan dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Bütün dünyada % 98 başarı oranına sahiptir. Genel olarak titanyum kullanılır. Titanyuma vücut her hangi reaksiyon göstermez ve her hangi bir yan etkisi olmaz. Yıllardır ortopedi alanında kullanılan titanyumun mükemmel bir kemik uyumu olduğu için, implant üretiminde tercih edilir. Diş implantı çene kemiği ile bütünleşerek, doğal dişlere en yakın olan yapıyı oluştururlar.

Diş implantının yapımında hata yapılması, bu uygulamanın kötü yapılması ya da ticari kazanç dolayısıyla yan etkilerin olmasına engel olmak zordur. Ağız içerisinde hastanın ihtiyacından fazla implant yapılması bile olumsuz etkilere sebep olur. İmplant sayısının çoğalması demek, tedavinin maliyetini yükselttiği gibi hastanın yorulması ve diş hekiminin risk alması gibi olumsuzlukları ortaya çıkaracaktır.

İMPLANT TEDAVİSİNDEKİ ZARARLAR

İmplant tedavisindeki zararlardan birisi, bakterilerin sebep olduğu zararlardır. İmplant yapılan hastanın diş etinde çekilme olursa, implantın kökleri ortaya çıkar. Bu durum bölgede bakteri birikmesine ve enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyon geliştiği zaman çene kemiğine monte edilen implant kaybedilebilir. Bunun için hastaların diş ve ağız bakımını özenli bir şekilde yapmaları gerekir.

İmplant tedavisinde, enfeksiyon kaynaklı zararlar olabilir. Ağız içerisine yerleştirilmiş olan implantın etrafında iltihap ve enfeksiyon olabilir. Bu durum genel olarak ağız sağlığına özen göstermeyen, hijyene dikkat etmeyen hastalarda görülür. Virüslerde buna sebep olabilir. Şeker hastalarında ve sigara içen kişilerde daha çok rastlanılır.

İmplant tedavisi zararlarından implantı vücudun reddetmesi durumu olabilir. Nadiren görülse de bazı hastaların bağışıklık sistemi implantı kabul etmeyebilir. Titanyum alerjisi olan, diş gıcırdatma sorunu olan ve sigara için hastalarda daha çok görülür.

Sinirsel sorunların olabilir. İmplant yerleştirilmesi esnasında bazı hastaların sınırlı uyuşturma yapıldığı esnada sinirlerinde hasar olabilir. Konuşurken ve yemek yerken hasta zorlanır.

İmplant tedavisini yapacak olan diş hekiminin itinalı davranması gereklidir.

Titanyum doku dostu olan bir elementtir. Buna rağmen bazı hastalarda titanyum alerjisi olabilir. Bu durum olduğu zaman implantın çıkarılması gerekir. Genellikle bağışıklık sisteminde sorun olan hastalarda bu durum olmaktadır.

İmplant tedavisi zararlarından, sarı tırnak sendromu görülebilir. İmplant bazı hastalarda sarı tırnak sendromu rahatsızlığına sebep olabilir. İmplant çıkarıldığında rahatsızlık önlenir.