İmplant Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

implant dişlerin ömrü ne kadardır

İmplant tedavisi uzun soluklu bir süreç olup,  çok fazla ağrı çekmeden ilk aşamadan son aşamaya kadar bütün dişlerini kayıp etmiş hastaların, yeniden diş sahibi olmalarını sağlayan muhteşem bir teknoloji ürünüdür. Diş sağlığı konusunda itinalı davranmayan bir toplum olduğumuz için, bunun sonunda diş kaybı olur. Ağız ve diş sağlığına yeniden kavuşmak için implant en çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İmplant tedavisi son teknolojinin geliştirdiği yapay dişlerin çene kemiğine vidalanarak kaynamasının sağlandığı ve gerçek dişe en yakın olan bir uygulama olduğu için, hastanın diş kaybı tek ya da fazla olsun, en fazla rağbet gören bir tedavi şeklidir.

İmplant dişlerin ömrü oldukça uzundur. Yeter ki onun gerekli bakım ve temizliğini yapalım. Şayet her koşulu yerine getirirsek ve her hangi bir hastalığa fırsat vermezsek, implant dişlerin ömrü yaşadığımız sürede devam edecektir. Diğer etkenlere de bağlı olarak implant dişlerin ömrü 20 ile 30 yıl arasındadır. Ancak bir implantın başarılı ve en uzun soluklu olabilmesi için tüm diğer etkenler bir tarafa, özellikle ağız ve diş sağlığına çok fazla dikkat edilmelidir. Ağız temizliğine ne kadar çok dikkat edilirse, o kadar da implant tedavisinin ömrü olacaktır.

İmplant dişlerin ömrü, ağızda 20-30 yıl kadar, hatta bir ömür boyu sorunsuz olarak kalabildiği belirtiliyor. Dolayısıyla bazı implant üreticileri, belirli bazı koşullar altında ömür boyu garanti ile pazarlama yapıyorlar. Ancak günümüzde vidalı dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda kalma süresi farklı sebeplerden dolayı daha kısa olabilmektedir.

İmplant dişlerin ömrü birçok etkene bağlıdır. İnsanın genel sağlığı, ağız ve diş sağlığı süreyi doğrudan etkiler. Düzenli olarak ağız bakımın yapan ve bakım aşamasında gerekli yöntemleri doğru şekilde uygulayan kişilerde çok daha uzun olmaktadır. Alkol ve sigara kullanımı süreyi olumsuz etkiler. Dişeti rahatsızlıkları ve kemik kalitesi de implant ömrünü etkiler.

İmplant ömrünü uzatmak için, hasta olan kişinin hekim kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekir. Dişlerde, diş etlerinde olabilecek sorunların erken teşhis ve tedavisi yapılarak, sağlıklı bir şekilde uzun yıllar implantın ağızda kalması sağlanabilir.