İmplant Hakkında

İmplant Hakkında

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişler yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay titanyum diş kökleridir. Kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlarlar ve yüzde doğal bir görünüm meydana getirirler.

İmplant, rahat ve güvenli bir uygulama olarak bilinmektedir. Operasyon lokal anestezi ile ağrı ve sıkıntı hissetmeden yapılabilir. Gerekli görülür ise genel anestezi de yapılır. İmplant uygulanması için sağlıklı dişeti ve implant’ı destekleyecek yeterli kemik yapısı bulunması gerekir.

İmplant tedavileri uzman bir ekip ile tam steril ortamda yapıldığı zaman güvenli ve rahat olan bir uygulama şeklidir. Tedavilerin bir ayağını cerrahi işlem oluşturur, diğer ayağını ise protez işlemi oluşturur. Bundan dolayı protez uzmanı ile çene cerrahi uzmanının birbirleri ile uyumlu olması çok önem taşır.

İmplant tedavisinin başarılı olması için, çene yapısı ve çene kemiğinin yeterli olması gerekir. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara, yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonu gerçekleşir. Üst yaş sınırı olmamakla birlikte, 18 yaşını dolduran kemik yapısı tamamlanmış olan her insana implant tedavisi yapılır. Fakat kontrolü olmayan şeker hastaları, ileri seviyede kalp sorunu olan hastalar için hekimlerinden izin alınmadan operasyon yapılamaz.

İMPLANTLARIN AVANTAJLARI

  • İmplant uygulaması sonrası yapılan protezler normal dişe en yakın plan yapılardır.
  • Geleneksel protezlere göre daha iyi konuşma ve daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlar.
  • Diğer protezlere göre görünüşleri daha estetiktir.
  • İmplant’lar yapılırken yandaki sağlam olan dişlere hiçbir zarar verilmez.
  • Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar.

Yaşam boyu sorunsuz olarak kullanılması mümkündür. Uzun süre kullanılmasında birçok etken vardır, bunların başında da hasta olan kişinin ağız hijyenine çok dikkat etmesi gelmektedir. Her gün en az iki defa protezleri fırçalamak gerekir. Diş aralarını ve çevresinde birikecek olan yemek artıklarını uzaklaştırmakta fayda vardır.

İmplant tedavileri ilk bakışta pahalı gibi görünse de, hastaya sağladığı faydalar açısından pahalı olmadığı ortadadır.

Sigara ve alkol kullanmak operasyonlar sonrası, iyileşmeyi uzatmakta ve süreci zora sokmaktadır. Bundan dolayı en azından tedavi sürecinde bunlardan uzak durmakta yarar olur.