İmplant Hangi Durumlarda Yapılır?

implant hangi durumlarda yapılır

İmplant tek diş, birden fazla diş eksikliğinde yapılır. Eğer ki, implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik olursa her durum için implant tedavisi yapılır.

İmplant vidaları belirli kalınlık ve genişliğe sahip olan yapılardır. Bundan dolayı implant yapılması düşünülen bölgede çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişlikte olması gerekir. Çene kemiğinin mevcut olan kalitesi implantın başarısını etkileyen etkenlerden birisidir. Ayrıca implant tedavisinden önce ve tedaviden sonra diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Hasta olan kişinin, genel sağlık durumu iyi olduğu zaman implant uygulamasına engel olacak bir üst yaş sınırı olmaz. Genel sağlık durumu uygun olan her kişi için implant yapılabilir. Sadece kemik gelişimini tamamlamayan genç kişilere tavsiye edilmemektedir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Alt çenedeki bütün dişlerini kaybeden ve protez kullanan hastalar: protezin durumuna göre sürekli ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayetçi olurlar. Bu şikâyet zamanla proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha fazla olur. Bu durumda ki hastalarda implant yapılması, bütün şikâyetleri ortadan kaldırdığı gibi, kemik erimesini de durdurur.

Üst çenedeki bütün dişlerini kaybeden ve protez kullanan hastalar; üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına sebep oldukları için, bu hastalar için implant yapılması çok uygun olacaktır.

Alt veya üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybeden hastalar; Bu tip hastaların şikâyetleri kancalar ile tutunan protezlerin çirkin görüntüsü ve köprü yapmak için sağlam dişlerin kesilme zorunluluğudur. İmplant yapılması ile bu sorunlar bitecektir.

Tek dişini kaybeden hastalar; diğer tedavi yöntemlerinde tek bir dişin yapılması için, en az iki komşu dişin zarar görmesi gerekli olmaktadır. Bu tip sorunlarda implant yapılması ile komşu dişler zarar görmediği gibi, implant yapıldığı zaman daha estetik ve fonksiyonel bir diş kazanılır.

İmplantlar üzerine yapılacak protezler, hastanın durumuna göre değişik tiplerde olabilir. Bunlar hasta tarafından takıp çıkartılabilecek şekilde olduğu gibi, diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde yapılabilir.