İmplant Ka Diş İmplantlarının Özellikleri

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Üyesi Prof.Dr. Bülent Katipoğlu tarafından tasarlanan ve “İmplant KA” adıyla üretimine başlanan implantın uluslararası standartların üzerine çıkarılması amacıyla 3 doktora tezi ile 7 farklı bilimsel araştırma yapılıyor.

Prof. Dr. Katipoğlu AA muhabirine yaptığı açıklama da, 25 yıllık bir çalışma sonunda implant KA’nın ortaya çıktığını ve birçok üniversitenin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

Türkiye’deki implantların ithal ürünler olduğunu ve bunların çeşitli kaliteler de olduğunu açıklayan Katipoğlu, bundan dolayı kendileri tarafından üretilen implantın yankı uyandırdığını söyledi. Bu ürün için bir fiyat açıklamadıklarını, devlet desteği olursa implantın fiyatının çok uygun hale geleceğini kaydetti. Söz konusu ürünün Türkiye’de üretildiğini, deneysel çalışmaların ise 2 yıl önce tamamlanıp, Sağlık Bakanlığından gereken izinin alındığını belirtti.

İmplant satışının yılda 300 bin dolayında olduğunu Türkiye’de büyük bir kesimin özellikle de emeklilerin bundan faydalanmadığını açıklayan Katipoğlu, “Bu daha önce devlet tarafından lüks olarak niteleniyordu. Bence lüks değil, dişinizi kaybettiğiniz zaman psikolojinizi de kaybediyorsunuz. Fizyolojik ve çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Vatandaş da haklıdır, çok yüksek rakamlara ithal ediliyordu. Bu üretim ciddi bir kitleye hizmet edebilir, devlet bunu karşıladığı takdirde hem hekimler hem de vatandaş kazançlı çıkacak. Edinimleri kolay olacak” ifadelerini kullanarak,

“İmplant KA birçok kolaylığı getirdi. Hekim kolay uyguluyor, hastaların çene kemiklerinde kolay uygulanıyor. En iyi yüzeyi ne ise aynı kalite de yüzeyi de üzerine ekledik, dış tasarımla Türk vatandaşının hizmetine sunduk. Kısa zamanda iyileşiyor. Bu ürünü uygularken hekim bir sıkıntı yaşasa, 15 dakika sonra kapısında yetkiliyi bulabilir. Bu büyük bir avantaj” dedi.

İmplant KA’ nın tanıtımı ile birlikte fiyatıyla ilgili çeşitli dedikodular ortaya çıktığını açıklayan Oğuz Akyüz, şöyle devam etti:

“Ürünümüzü lanse edip Türk diş hekimliği sektörüne hizmete başladığımız günden itibaren medyaya herhangi bir fiyat açıklamamız olmadı. Ancak ürünün kalitesi yanında, yeni olması ve birçok özelliğiyle özgün olması, daha da önemlisi yerli malı olması bir heyecana sebep oldu. Dental implant KA ile ilgili bu güne kadar yapılan tek açıklama, Türk malı implantın fiyatının Türk Lirası ve doğal olarak daha uygun olacağıdır.”