İmplant Ne Kadar Dayanır

İmplant Ne Kadar Dayanır

İmplant ne kadar dayanır, sorusunun cevabı, ameliyatı yapan diş hekiminin tecrübesinin yanında aynı zamanda implant yapılan hastanın da dişlerine çok iyi bakmasına göre değişir.  Eğer ki dişlere iyi bakılmazsa, implant diş tedavisinden sonra uzun yıllar kullanılamadığı gözlenmektedir.

Uzun yıllar boyu sağlıklı, sorunsuz ve kaliteli bir implant kullanmak için, diş hekiminin iyi bir tedavi uygulamalı, hastanın çene kemiğinde bulunan kemik oranının implant tedavisi için uygun olup olmadığını tespit etmeli. Hasta düzenli bir şekilde dişlerini kontrol ettirmeli ve gerekli işlemleri yapması ile mümkün olur.

İmplant dişler için, bilinmesi gereken aslında yapay bir dokusuna sahip olmaktır. Normal şartlarda implant diş bir ömür kullanılabilir. Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki diş implantı kullanan hastalar 15 yılı aşkın sürede iyi bir bakım ve düzenli kontroller ile sağlıklı olarak kullanmaktadır.

İmplant tedavilerinin ömrünü azaltan bazı durumlar da vardır. Diş etlerinde sorunu olanlar ve dişlerine gerekli itinayı göstermeyen kişiler zamanla sorun yaşarlar. Diş eti hastalıklarına sebep olan alkol, sigara kullanan kişiler büyük çoğunlukla sorun yaşarlar.

Çene kemiğine yerleştirilen, titanyum denilen maddeden yapılan, çiviye benzeyen bir materyalin çene kemiğine uyum sağlaması ile yapılan implant tedavisi son dönemde çok itibar görmeye başlamıştır. Diş hekimleri tarafından yapılan bu uygulama hem sağlam, hem de estetik bir görünümdedir.

Tekniğine ve ağız içerisindeki duruma göre doğru yapılır, çene kemiğine uyumlu olursa ve herhangi bir bakteri yerleşmez ise bir ömür boyu kullanılabilir. İmplant girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olduğundan kemiğin içine tam olarak girmesiyle, üç ay ile altı ay arasında uyum sağlar. İmplant ne kadar dayanır diye soran hastalar, doğru ve steril bir tedavi ile bir ömür boyu kullanacaklarını bilmeleri gerekir.

Günümüzde olmayan dişlerin yerine yapılan implant tedavileri son derece yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yeme özelliğine göre ağzın farklı yerlerine uygulanan bu yöntem, diş hekimleri tarafından uygun görüldüğü şekilde yapılmalıdır. İmplant ne kadar dayanır diye soranlar, implantın oldukça sağlam ve doğala yakın  bir tedavi olduğunu bilmeliler. Önemli olan tedavinin dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Çünkü implantı sonra çıkarmak mümkün değildir. Eğer ki çıkartmak zorunda kalınırsa, bu ancak kemiğin kazınması ile mümkündür. Bu durum da çenenin kemik yapısını zedeler ve hasta için büyük sorunlara sebep olabilir.