İmplant Ne Kadar Sürede İyileşir

İmplantların uygulanmasından sonra, dişin kemiğe kaynaması ile birlikte implant iyileşme süresi iki aya kadar düşmüştür. Yalnız bazı zamanlarda implantların belli bir eğimle yerleşmesi gerekli olmaktadır, bu durum da yapılmış olan dişler o bölgeye biraz geç uyum sağladıklarından dolayı tedavi süresi biraz uzamaktadır. Bu şekilde olan sorunlara istenmeyen sorunlar denmektedir. Böyle bir duruma maruz kalmamak için, tedavi planının çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Diş implant uygulaması cerrahi işlemle yapılır. Şayet implant işlemi tek diş için yapılacaksa, bu işlem kısa sürer ve yaklaşık 10 dakika ile 40 dakika arasında tamamlanır. İmplant iyileşme süresi hastanın kemik yapısına ve yapılacak olan implant sayısına göre değişiklik gösterir. İmplant yerleştikten sonra, implantın kemiğe kaynaması için 1 ay ile 3 ay kadar bir süre beklenir. İmplantların kemiğe kaynadığı görüldükten sonra üzerine yerleşecek olan protezler için birkaç seans deneme yapılır. Toplam olarak ise 4 aya yakın bir sürede hasta olan kişi, kendi dişine en yakın olan bir diş sahibi olmaktadır.

İmplant diş uygulaması, oldukça zor ve sabır isteyen bir iştir. Bundan dolayı işin uzun olması gayet doğal bir durumdur. Tedavi için karar alan kişiler, implantın ne kadar süreceğini operasyon öncesinde öğrenmeli ve kendini ona göre ayarlamalıdır. İmplant iyileşme süresi, implantın kaç gün süreceği konusu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

  • İmplant yapımı eğer tek diş için yapılacaksa 30 dakika kadar sürer.
  • İmplant yapımı eğer birkaç diş için yapılacaksa, diş sayısına bağlı olarak mümkün olan en kısa sürede yapılır.
  • İmplant yapımı eğer oldukça fazla diş için yapılacaksa, azami olarak 1 yıl kadar sürmektedir.
  • İmplant operasyonu uzun süre kalıcı olan ve ağrısız bir iştir. Ne kadar süreceğinden çok, ne kadar uzun ömürlü olacağına bakmak gerekir.

İmplant tedavileri esnasında ve implant iyileşme süresinde mutlaka bazı sorunlar da olabilmektedir. Sürenin uzun olması dolayısıyla bazı diş ağrıları olabilir. Bu ağrıların sonucunda bazen sızlamalara dönüşür. Bazen de soğuk ve sıcak karşısında da uç noktalar sızlanmalar olabilir. Ağrı kesiciler ile bunlar geçer.