İmplant Ne Zaman Yapılır?

implant ne zaman yapılır

DİŞ ÇEKİMİNDEN KAÇ GÜN SONRA İMPLANT YAPILIR?

Diş çekiminden hemen sonra, implant uygulaması yapılabilmektedir. Diş hekimleri en ileri teknoloji yöntemleri ile dişleri çekmemek için çaba gösterirler. Ancak diş çekilmişse artık kolayı var.

Gelişen tıp teknolojileri ışığında artık aynı anda çürüyen dişi çekerek yerine yeni bir diş monte edilebiliyor. Halk arasında ‘diş ekimi’ tıp adıyla da ‘İmmediat İmplant’ olarak bilinen yöntem ile çekilen diş kökü yerine anında implant takılıyor ve böylece hasta olan kişi implant protezi için, beklenecek olan süreyi beklemek zorunda kalmıyor.

Ancak çekim yerinde her hangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar beklenir ve çekim yerinin iyileşmesi beklenir. sonrasında implant tedavisine başlanır.

HASTA ÇOK MUTLU

Diş Hekimi Dt.Altuğ Serçe, implant uygulamasında son nokta olarak bilinen ‘immediat implant’ ile ilgili olarak şu bilgileri verdi;

“Biz diş hekimleri bir dişin çekilmemesi için maksimum çabayı göstermekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen çeşitli sebeplerle diş kayıpları yaşanabilmektedir. Bu can sıkıcı durumu telafi etmek amacıyla yıllardır sürdürülen çalışmaların sonucunda implant teknolojisinin geldiği son nokta hem diş hekiminin hem de hastaların yüzünü güldürüyor. Bugün üç haftalık süre içinde kaybedilen dişin yerine aynı fonksiyonları yapan implant üzeri protezler yapılabilmektedir. Tabii ki öncelikle dişi korumak ve kaybetmemek için gerekli bakım ve tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Ancak diş çekilme pozisyonuna gelmişse bu kararı vermeden önce halk arasında diş ektirmek olarak da bilinen implant diş seçeneğini düşünerek dikkatli olmak gerekir. Çünkü dişin çekileceği seansta doku uyuşmuş iken ikinci bir anestezi’ye gerek kalmadan dişi alıp çekilen dişin boşluğuna implant yerleştirmek mümkündür.

3 AY BEKLEMEYE GEREK YOK

“Bilindiği gibi implant. titanyumdan ileri bir teknoloji ile üretilmiş diş kökü formundaki titanyum materyallerdir. Kısa bir süre öncesine kadar diş çekimi yapıldıktan sonra çekilen dişin boşluğunun kemikle dolması için en az 3 ay beklenir, daha sonra implant yerleştirilir, 2-3 ay gibi bir süre adaptasyon süresi olarak geçirilir, sonra dişin formunda üst yapı şekillendirilirdi. Bu, hastanın 6-7 ay gibi bir süre dişsiz kalmasına sebep olurdu. Bugün diş çekildiği esnada, çekilen dişin boşluğuna implant yerleştirilmektedir.”