İmplant Nedir Kimlere İmplant Uygulanabilir?

implant nedir kimlere implant uygulanabilir

İmplant, kaybedilmiş olan dişlerin yerine cerrahi işlem ile çene kemiğine uyumlu gerçek diş kökünün fonksiyonlarını yerine getiren yapay diş köküdür. Diş implantları titanyum metalinden üretilir. Diş kökü görevini yapması için farklı şekillerde tasarımlanan, yüzey yapısı kemik ile tam uyum sağlayan metal yapılardır. İmplantlar için, özel gelişmiş bir teknolojiye ihtiyaç duyulur.

İmplant, çürüme, sarsıntı ya da diş eti sorunları nedeni ile kaybedilmiş dişlerin yerine yapılan vida şeklinde olan diş kökleridir. Titanyumdan üretilirler ve dokuya son derece uyumlu olan materyallerdir. Günümüzde doğal dişlere en yakın olan alternatif olmuşlardır.

İmplant diş tedavisi, tek diş kayıplarında köprü yapmak yerine tercih edildiğinde, etrafındaki dişlerin kesilmemesi için ve çok sayıda diş kayıplarında hareketli protezler yerine, sabit protez yapılmasına imkan vermesi veya hareketli protezlere, sağlam bir alt yapı hazırlaması açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Dişsiz kalan kemik bölgesi içinde diş olmadığından dolayı işlem yapmaz ve zamanla daralarak küçülmeye başlar. Bu durumda da protez tutuculuğu için kemik yetersizliği olur ve dolayısıyla implant yerleştirilecek bölgenin kemik kalınlığı ve yüksekliği yetersiz kalır. Dişsiz kalan bölgeye implant yerleştiğinde, kemik yeniden güç kazanır ve olabilecek kemik kaybının önüne geçilir.

KİMLERE İMPLANT UYGULANABİLİR?

İmplant vidaları belirli kalınlık ve genişlikte olan yapılardır. Bu yüzden implant uygulaması yapılacak olan bölgenin, çene kemiğinin implant vidasını alabilecek genişlik ve yüksekliğe sahip olması gerekir. Mevcut olan çene kemiğinin kalitesi implantın başarılı olması için en önemli bir faktördür. İmplant tedavisi öncesinde ve implant tedavisi sonrasında diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Hasta olan kişinin, genel sağlık durumu iyi olduğu takdirde implant uygulaması için engel olabilecek bir yaş sınırı yoktur.

Kemik gelişimini tamamlamamış 18 yaşın altında olan genç bireylere implant uygulaması yapılması tavsiye edilmemektedir. Gerek tek diş, gerekse birden çok diş kayıplarında şayet implantı yerleştirmek için yeterli miktarda kemik mevcut olmaz ise, kemik güçlendirme tedavisi uygulanır. Kemik seviyesi normal duruma gelince, implant tedavisi uygulanır. Mevcut kemik yapısı uygun olan hastalara implant tedavisi en kısa zamanda gerçekleştirilir.