İmplant Nedir, Zararları Neledir?

implant nedir zararları nelerdir

İmplant, ağızdaki eksik olan dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Bütün dünyada % 98 başarı oranı ile uygulanmaktadır. Genel olarak titanyumdan yapılırlar. Titanyum yıllardır ortopedi alanında kullanılan ve kemik uyumu mükemmel olan bir elementtir. Diş implantı kemik ile bütünleşerek doğal dişlere en yakın olan bir yapı oluştururlar.

İmplant diş uygulamasında, uygun olan tekniğin kullanılması sayesinde yan etki olması beklenmez. İmplantlar titanyum elementinden üretildiği için, titanyumunda doku ve kemik dostu olmasından dolayı herhangi bir olumsuz durum beklenilmez. İmplant tedavisinde diş hekimi ve implant markası büyük önem taşımaktadır. Hastanın ağız bakımına özen göstermemesi, genel sağlık ile ilgili sorunlar ve hijyen konuları da yan etkilerin olmaması için çok büyük önem taşır. İmplant uygulamasında, diş hekimi seçimine önem verilir ve uygun olan malzeme kullanılırsa sorunsuz bir tedavi gerçekleşir. Bu durumlara dikkat edilmediği takdirde, çene kemiğine monte edilen implantın çıkartılması gerekebilir.

İmplant uygulamaları büyük bir oranla başarılı olsa dahi, titiz davranılmaz ve özen gösterilmez ise, sorun çıkması kaçınılmaz olur.

İMPLANT TEDAVİSİNDEKİ ZARARLAR

AĞIZ İÇİNDEKİ BAKTERİLER

İmplant uygulanan hastanın dişeti çekilmesi olursa, diş implantının kökleri ortaya çıkar. Böyle bir durumda bölgede bakteri oluşur ve zamanla enfeksiyon gelişmesi söz konusu olabilir. Enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte implant kaybı söz konusu olabilir.

ENFEKSİYON

Genellikle, ağız sağlığında dikkat etmeyen, sigara alışkanlığı olan ve şeker hastalığı bulunan hastalarda implant yapılan dişin etrafında iltihap ve enfeksiyon gelişebilir.

İMPLANTIN REDDEDİLMESİ

Çok az bir ihtimal de olsa, bağışıklık sisteminin implantı kabul etmemesi gibi bir sorun yaşanabilir.

SİNİRSEL SORUNLAR

İmplant uygulaması esnasında hastaya anestezi yapılmaktadır. Bazı hastalarda anestezi yapılmasından dolayı sinir hasarı olabilir. Diş etinde his kaybı ve ağrı olabilir. Yemek yerken ve konuşurken hasta zorlanabilir.

TİTANYUM ALERJİSİ

Titanyum kemik ile son derece uyumlu bir elementtir. Buna rağmen, yine de bazı hastalarda titanyuma karşı alerji olabilir. Böyle bir durumda implant çıkartılır.

SARI TIRNAK SENDROMU

İmplant uygulaması bazı hastalarda sarı sendrom olarak adlandırılan bir rahatsızlığa sebep olabilir. Bu hastaların, implantları çıkartılarak sorun halledilir.