İmplant Nedir?

implant nedir

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini kazandırmak için, çene kemiğine yerleştirilen ve uygun olan malzemeden yapılan diş köküdür. Diğer tedavi yöntemleri olan kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli ve fonksiyonel bir tedavi şeklidir.

İmplant diş uygulaması ile yapay bir dişin çene kemiği içerisine yerleştirerek, doğal diş görev yapması sağlanır.

DİŞ İMPLANT UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

İmplant diş uygulamasında, insan vücudu ile çok uyumlu olan titanyum vida ve üzerine gelecek olan aboutment ile birleştikten sonra bir kron yapılarak tedavi bitirilir. Titanyum vida doğal diş kökü gibi görev yapması için geliştirilmiş çene kemiğine çok uyumlu olan yapay diş köküdür. İmplant uygulaması tek diş veya daha fazla olan diş kayıplarında rahat bir şekilde uygulanır. İmplant diş tedavisi olan hasta kişi, aynı gün normal yaşamına devam eder.

İmplant diş uygulamasına klinik ortamında, sınırlı uyuşturma yapılarak başlanır. Bazı hastalar için cerrahi işleme karşı olan kaygılarından dolayı ise, genel anestezi yapılarak tedaviye başlanır.

Anestezi yapıldıktan sonra, cerrahi işlem ile diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan çene kemiğine önce küçük çaplı bir rehber deliği açılır. Daha sonra rehber deliği yavaş bir şekilde genişletilerek, implantın yerleşebileceği bir konuma uygun hale getirilir. Çene kemiğinin kademeli olarak genişletilmesi ile kemik üzerinde olabilecek travmatik etki de azalmış olur. En sonunda ise, çene kemiğine açılmış olan bu boşluğa implant monte edilir.

İmplant vidasının monte edilmesinin ardından, implant ile çene kemiğinin bütünleşmesi ve implant yapılan bölgenin iyileşmesi için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida takılır. Açılmış olan diş eti dikilerek kapatılır ve birkaç ay sürecek olan bekleme sürecine geçilir.

Birkaç ay süren iyileşme sürecinden sonra, koruyucu kapak vidası çıkartılır ve implantın üzerine geçici olarak bir kron takılır. Geçici kron, diş etinin doğal olarak kendini şekillendirip etrafında büyüdüğü bir şablon olarak görev yapar. Diş eti şekillendikten sonra geçici kron çıkarılarak, onun yerine kalıcı olacak porselen ya da zirkonyum diş takılarak, implant diş uygulaması tamamlanır.