İmplant Protez Bakımı

implant protez bakımı

İmplantlar yerleştikten sonra, implantların kemik ile kaynaşması (osseointegrasyon) süreci beklenir. Bu bekleme süresi yaklaşık olarak, normal şartlarda alt çene için üç ay, üst çene için ise altı aydır. Şayet implant yerleştirilen bölge estetik açıdan önemli bir bölümü içine alıyor ve birden fazla dişi kapsıyorsa bu durumda geçici bir protez kullanmak gerekli olacaktır ya da hiç diş yok ise ve total protez (damak protez) kullanılıyor ise, böyle durumda protezin içinde yapılacak olan bazı değişiklikler ile bu zaman süresinde protezini geçici olarak kullanmaya devam edilir.

İmplant protezlerin bakım ve temizliği zor değildir. Ancak implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir düzenleme ile çok iyi yapılmalıdır. İyi bir bakım için ağzınıza özel şartları diş hekimi hastaya bildirerek en iyi bakımı yapmak için detaylı bilgiler verecektir.

İmplant protezlerin bakımı doğal dişlerden çok farklı değildir. Ancak buna rağmen ulaşılması zor ve temizliği daha zor bölgeler olabilmektedir. Bunların ise çeşitli değişik yöntemler ile temizliklerini yapmak mümkün olmaktadır.

İmplant üstü bir çok protez çeşidi yalnızca diş hekimi tarafından takıp çıkartılmaktadır. Sadece implant bar veya barla taşman üzerine yapılmış olan total protezi (damak protezi) implant üzerinde ki dişleri çıkartmak mümkündür.

İmplant protezlerin temiz olması çok önemlidir. Ağız içerisinde implantların yabancı madde olduğu düşünüldüğünde, temizliğinin en az doğal dişler kadar hatta daha fazla önemli olduğunu bilmek gerekir. İmplantların temizliği doğal dişlerin temizliğinden çok da farklı değildir. Diş hekimi bu konuda hastaya mutlaka yardımcı olacaktır. Aynı zaman da ayrıntılı bilgi verecektir. Şu durum unutulmamalıdır ki, bu şekilde bir tedavinin başarılı olması için gereken en önemli etken düzenli olarak ağız bakımı yapmaktır.

İmplantlar üstüne yapılacak protezler hastanın durumuna göre değişik özelliklerde olur. İmplant protezlerin bakımı ve kolay temizlenmesi amacı ile hasta tarafından takıp çıkartılan şekilde olduğu gibi, diş hekimi tarafından da takılıp çıkartılacak şekilde olabilir. Her iki durumun da avantaj ve dezevantajları vardır. Hasta için en uygun olan durumu diş hekimi ilk muayeneden sonra söyleyecektir.