İmplant Provası

İmplant Provası

İmplant diş tedavisi öncesinde, dişlerin nasıl yapılacağı hastaya anlatılır. İmplantlar çıkarılıp iptal edilen tedaviler olmadığı için sürpriz gelişmelere yer verilmez. Dişler tamamlanınca nasıl olacağına dair bilgiler bilgisayarlardan elde edilebilir.

İmplantların yerleştirilmesi iki yöntem ile yapılır.

Birinci yöntem: hemen yüklemedir. Dişin çekilmesinden sonra beklemeden implantların yerleştirilme işlemidir.

İkinci yöntem: Dişin çekilmesinden sonra, bir ile üç ay arasında beklenir, bu beklemenin gayesi implantın kemik ile kaynamasını sağlamaktır. Kaynama işlemi gerçekleşince implantın dişe yerleştirme işlemi yapılır.

İmplant tedavisine başlamadan önce, ilk olarak hastanın ağız hijyeni yapılır.

İMPLANT TEDAVİNİN AŞAMALARI

1- İlk muayene: İlk muayene, hastanın implant yaptırmaya uygunluğunun değerlendirmesidir. İmplantlar, çeşitli sağlık sorunları dışında tek diş kaybı, dişlerin tamamının kaybı durumunda uygulanan bir tedavidir.

İmplant tedavisinin yapılamayacağı hastalar;

Sigara içenler: Ağız içindeki dokularda üreyen bakteriye ortam hazırlar. Bulaşma riskini artırır. Ayrıca implantın kemik ile kaynamasını zorlaştırır. Yaraların iyileşmesi gecikir. Çok sigara içen hastalara sigara içmeyi azaltmaları ya da bırakmaları halinde implant tedavisi yapılabilir.

Şeker hastaları: İmplant tedavisi şeker hastaları için uygun olmayabilir. Doku iyileşmesi geç olur ve bulaşma riski de fazladır.

Ayrıca, yüksek tansiyon hastaları, kalp hastaları ve kan pıhtılaşma sorunu olan hastalar da ancak doktorlarının müsaade etmeleri sonucunda implant tedavisi yapılabilir.

2- Çene kemiği: İmplant tedavisinin 2. aşamasında hastanın genel muayenesi yapılır. Panoramik film istenir. Röntgen sonucuna göre çene kemiğinin durumu anlaşılır. Kemik yoğunluğu uygun değilse, kemik ekme işlemi uygulanır. Bu bölgenin kemikleşmesi beklenir.

3- İmplantın uygulanması: İmplantların takılma süresi 15-ile 40 dakika arasındadır. İlk olarak dişetinde bir kesi açılır ve kemiğe ulaşılır, kemikte delik açılır, implant oraya vidalanır. üst işlemlerin yapılabilmesi için çene kemiği ile bütünleşmesi beklenir.. Bu süre1 ile 3 ay arasındadır.

4-Protezlerin hazırlanması: Ağız içinden ölçü alınır. Renklere karar verilir. arkasından protez porselen laboratuarlarda hastanın gerçek dişine uygun ve estetik bir şekilde protezler hazırlanır. Yapılan protezler ağızda denenir ve son rötuş yapılır.

5-Üst yapıların takılması: 5. aşamada titanyumdan yapılan ve kemiğe kaynayan implantların üzerine porselen veya zirkonyumdan yapılmış kaplamalar takılır. Bu kaplamalar, hastanın ağzından alınan ölçülere göre hazırlanır ve implant üzerine vidalama ya da yapıştırma yöntemi ile yerleştirilir. İmplant tedavi bu şekilde tamamlanır.