İmplant Riskli Mi

İmplant Riskli Mi

Bütün diş hekimliği uygulamalarında olduğu gibi implant tedavisinde de az da olsa belli başlı riskler vardır. İmplant risklerini en aza indirmek için hasta olan kişinin, çok iyi bir şekilde dental anemnezinin alınması gerekir.

Hasta olan kişiye, ağız içinde çıkma ihtimali olan her şey ile ilgili sorular sorulur. Hasta olan kişinin, vereceği cevaplar sayesinde hekim ameliyat esnasında beklenen olası sorunlar hakkında bilgi sahibi olur ve buna göre müdahale etme imkânı olur. Bu aşama da hasta olan kişinin, yanlış bilgi vermesi ya da unutması operasyonun başarılı olmasında etkendir. Her şeye rağmen bir implant uygulaması başarısız olabilir. Bunların birçok sebebi vardır.

Bazı durumlarda implant tedavisinin uygulanması sakıncalı olabilir.

*Sigara kullanımı fazla olan hastalarda:

Sigara kullanmak ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağını direk olarak etkiler ve enfeksiyon riskini arttırır. Enfeksiyon tedavi sırasında damakta oluşan yaranın geç iyileşmesine sebep olur. Sigarayı aşırı tüketen hastalarda hekim genel muayeneden sonra izin verirse hastaya implant uygulaması yapılır. Hastanın tedaviden önce ve tedaviden sonra sigara kullanmayı azaltması gerekir. Bu süre, tedavi öncesi ve sonrasında en az 1 ay gibi bir süre olmalıdır.

Şeker hastaları: Kontrol altında olmayan şeker hastaları implant tedavisinde risk teşkil ederler. Şeker hastalarına uygulanan tedavi dokuların geç iyileşmesine ve enfeksiyon riskinin artmasına sebep olur.

Hipertansiyonu olan hastalar: Hipertansiyonlu hastaların implant tedavisinden önce mutlaka kan basıncı ölçülmelidir. Bu büyük bir önem taşır. Diş hekimi hastadan şüphe duyarsa bir dâhiliye uzmanından yardım alır, hastanın durumu hakkında ayrıntılı bilgi ister. Çünkü hipertansiyonu olan hastalar için implant riskli olabilir.

Kalp rahatsızlığı olanlar: Kalp sorunu olan hastalar diş hekimi tarafından hemen tedaviye alınmazlar. Diş hekimi kardiyoloji ve kalp damar cerrahi hekimleri ile görüşür ve onların onayı ile tedavi yapar.

Kan pıhtılaşması bozuklukları: Kan pıhtılaşması sorunu olan hastalar için, implant riskli olduğundan bu hastalara uygulanmaz.

Kemoterapi ve ışın tedavisi gören hastalar: Bu hastaların vücut dirençleri zayıf olduğu için tedavi sürecinde ve sonrasında enfeksiyon kapma riskleri diğer hastalara göre fazladır. İmplant, risk içerir bundan dolayı yapılmaz. Tedavileri bittikten belli bir süre sonra genel sağlık durumları iyi olursa, doktor onayı ile implant yapılabilir.