İmplant Sonrası Ağrı Kaç Gün Sürer?

implant sonrası ağrı kaç gün sürer

İmplant tedavisi, hastanın bir ya da daha çok dişini kaybettiği durumlarda uygulanan, çene kemiğine diş köklerinin yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem esnasında, çene kemiğinin uygun hale getirilmesi ve uygulamadan sonra implant dişin kemik ile kaynaması için yaklaşık olarak 6-9 aya yakın bir zaman alabilmektedir. Bundan dolayı bu uzun sürede dişlere zarar verecek olan her şeyden uzak durulmalıdır. İmplant tedavi sonrası ağrı ya da sancıyı az hissetmek için, ağız bölgesine darbe almamaya, sert ve katı yiyeceklerden, aşırı sıcak, aşır soğuk olan besin maddelerinden uzak durulmalıdır.

İmplant tedavi sonrası ağrı olması son derece normal olan bir durumdur. İmplant tedavisinin ağrısı, çekilen bir dişin ağrısından farklı değildir. Ancak yine de şunu söylemek gerekir ki implant diş tedavisi uygulaması, nihayetinde cerrahi bir işlemdir ve implant tedavisi sonrası ağrı olması, 1-2 günlük süreler için normal bir durumdur.

İmplant tedavi sonrası ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar olması her hasta için aynı değildir. Vücut savunması ve reaksiyonu kişilere göre değişmektedir. Bazı hastalar biraz daha fazla ağrı hissederken, bazı hastalar ise, kısa bir süre sonra ağrı kesici bile kullanmaya ihtiyaç hissetmezler.

İmplant tedavisi sonrası oluşacak rahatsızlığın büyüklüğü, genel olarak implant ameliyatının süresinin uzunluğu ve işlemin karmaşıklığı ile doğru orantılıdır. Çünkü bazı implant vidalı diş uygulamalarında ekstra kemik güçlendirme tedavisi yapılması gerekli olmakta ve bu durumda tedavi süresini uzatmaktadır. Açık sinüs lifting cerrahi işlemlerinin yapıldığı vakalarda yine aynı durum geçerlidir. Bu tür implant tedavi sonrası ağrı ve şişliğin daha fazla olması gayet doğal ve normal karşılanır. Ağrı kesiciler kullanarak bu ağrı ve sıkıntılar büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Şişlik ve morarma ise ortalama olarak bir hafta gibi süre içerisinde ortadan kalkar.

İmplant tedavisi sonrası ağrı ve sancı hissetme ihtimali olan süreç, yalnızca cerrahi müdahale ile diş yerleştirme uygulamasından sonraki birkaç günlük süreçtir. Cerrahi müdahale esnasında sınırlı uyuşturma uygulandığı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Uyuşmanın geçmesinin ardından hafif ağrı, şişlik ve sancı olması doğaldır. Bu sıkıntılar birkaç gün içerisinde ağrı kesici kullanarak atlatılır.