İmplant Sonrası Diş Eti

İmplant Sonrası Diş Eti

Ameliyat bittikten sonra ilk günlerde  implant sonrası  dişetindeki yara iyileşmesi çok önem taşır. Bu sebeple dişetindeki iyileşme düzelene kadar hasta olan kişi, antibiyotik, antienflamatuvar, ağrı kesici ilaç kullanılır ve yara çeşitli antiseptik gargara ile temizlenir. Bu ilaçlar doktor’un tavsiyesi doğrultusunda belirlenir ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

Hasta olan kişi, ilk haftalar da yapacağı ve yapmayacağı şeyler konusunda doktor tarafından bilgilendirilir. Hasta bu tavsiyelere mutlaka uymalıdır. Hekim çene kemiğine kaynama sürecinin başarılı olduğunu gördüğünde, protez yapmaya karar verir.

İmplantın çene kemiğine kaynama süreci ortalama olarak alt çene için 3-4 ay, üst çene için ise 4-6 aydır. Bu süreç de hekim belli aralıklar ile klinik muayeneler ve özellikle radyografik görüntüler ile implantın iyileşmesini takip altında tutar. Bazı uygulamalarda implant’lara kısa sürede yük bindirmesi yapılabilir.

Cerrahi bir müdahale olan implant tedavisi sırasında kesilerek açılan dişeti uygulaması ardından dikilerek kapatılır. Burada meydana gelecek olan yara çok kısa bir zaman da iyileşir. Ayrıca ilk iki gün kanı sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Verilen ağrı kesiciler içilir. Diş hekimi tarafından implant sonrası dişeti kontrol edilir.

Bazı implant uygulamalarında iyileşme sürecinde implant ağız içerisinde, dişeti üzerinde görünürken, bazı zamanlarda implant tamamen dişeti altında kalır. İmplant sonrası Dişeti altında iyileşen implant’lara ikinci defa operasyon yapılır.

İmplant sonrası dişeti küçük bir şekilde açılır ve implant’ın üzerine dişetini şekillendirici aparat takılır. 7-10 gün gibi bir zaman sonra bu dişeti şekillendiricileri dişetini protez yapmak için hazırlar.

Uygun malzemeler kullanarak protez için gerekli olan ölçü alınır. Laboratuara gerekli olan aparatlar gönderilir. Bu şekilde laboratuarda kron, köprü, tam damak,  bölümlü hareketli protez hazırlanır. Bu esnada birkaç defa protez için prova yapılabilir. Protez hazırlanır ve implant’lara vidalanır, çeşitli tutucular ile yapıştırılır ya da bağlanır.

İmplant üstü protezlerin etrafında gıda birikmesine engel olmak hasta için faydalı olacaktır Kaliteli diş fırçası kullanmalı, fırçanın temizlemediği bölgelere diş ipleri veya ara yüz fırçası kullanmak iyi olacaktır.

İmplant tedavisi sonrası sigara ve alkol kullanmak iyileşme durumunu olumsuz yönde etkiler. Birçok olumsuz duruma neden olmamak için bu zararlı içeceklerden uzak durmalıdır.