İmplant Sonrası Yüzde Morarma

implant sonrası yüzde morarma

Diş implantı sonrasında yüzde morarma ve şişlik olması normal bir durumdur. Hastalara mutlaka panoramik röntgen çekilmelidir. İmplantın açısal olarak uygunluğu ve anatomik oluşumlarla sorunsuz şekilde konumlanma kontrolü yapılmalıdır. Burada bir sorun tespit edildiğinde hemen müdahale yapılarak meydana gelen sorun giderilmelidir.

Hasta olan kişi kliniği terk etmeden önce, implant yapılan bölgeye soğuk uygulamanın başlaması gerekir. Operasyon yapılan bölgede soğuk uygulaması 5-6 dakika uygulanıp, 10 dakika ara vermelidir. Bu şekilde soğuk yanığı önlenebilir. Bu bölgeye soğuk uygulaması ağız dışından yapılır. Bu şekilde yapılması ile implant sonrası yüzde morarma ve şişlik olmasının azalması sağlanacaktır. Diş implantı sonrası yüzde morarma ve şişlik olması oldukça doğal bir durum olup, soğuk uygulama ile bu durum bir hayli azalacaktır.

Diş implantı sonrası yüzde şişme ve morarma olması, yapılan cerrahi işlemden dolayı normal bir durumdur. Tabi ki çene kemiğine yapılan implant sayısı da etki etmektedir. Bir adet implant ameliyatı ile altı adet implant ameliyatının çene kemiğine uyguladığı travma aynı olmayacaktır.

Bazı hastalarda ameliyatın üçüncü ve dördüncü günü şişlik oluşmaktadır. Böyle durumlarda en doğru seçenek doktor ile irtibata geçip, durumu bildirmek olacaktır.

Diş implantı sonrası yüzde morarma ve şişliği en az duruma indirmek için, ameliyattan hemen sonra buz torbası, dondurulmuş sebze paketleri ve soğuk havlular kullanarak yanak bölgesine arada bir mola vererek tampon yapılması gerekir. Aksi durumda yüz bölgesinde aşırı şişlik olması ihtimali olur. Soğuk, kas spazmını giderir, doku metabolizmasını yavaşlatır ve ağrıyı azaltarak ödem olmasını önler.

Diş implant tedavisi sonrasında sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Hasta olan kişi ameliyat sonrasında sabah uyandığında operasyondan on saat geçmesine rağmen şişlik oluşmuş ise, ağzını açmakta ve ağız bakımını yapmakta zorlanıyor olabilir. Ancak 10-15 dakika masaj yapılmalıdır. Masaj yapılarak bu bölgenin kasları gevşetilir. Bu zor durumda bile ağız bakımını ihmal etmemelidir. Ağız bakımının önemi implantların iyileşme sürecine çok önemli katkı sağlamaktadır. Ağız bakımının iyi olmadığı durumlarda ağız içi enfeksiyona sebep olunabilir. İyileşme süreci uzar ve implant tedavisinin başarısız olmasına sebep olabilir.