İmplant Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır

İmplant takıldıktan sonra, maalesef kalıcı protez yapılamamaktadır. Bunun sebebi ise uygun maddeden yapılan implantın çene kemiği ile kaynaşması için belli bir sürenin dolmasını beklemektir. Bu bekleme süresi alt çene için en az 2 ile 3 ay, üst çene için ise en az 3 ile 4 aylık bir süredir. İmplant takıldıktan sonra, gerekli olan süre dolduğunda ise implant üstüne protez diş takıldıktan sonra, bu protez dişin çiğneme konumuna geçmesiyle birlikte implant çiğneme esnasında yük gelmeye başlar. Bu durumda yüklemenin geldiği noktada implant çene kemiği ile kaynamış olmalıdır.

Kemiğin kalite durumuna göre, implantın ilk yerleştirilmesi esnasında, kemiğe tutunma gücüne göre, ameliyatın karmaşıklığına göre ve açık sinüs lifting cerrahi uygulamanın yapılması ya da cerrahi işlemlerin birkaç uygulama şeklinde veya farklı zamanlarda olması halinde süreç uzamaktadır. İmplant takıldıktan sonra, bazı durumlarda da ön bölgede gerekli estetik görünümü sağlamak için birkaç operasyon gerekli olabilir. En son işlem olarak da protezin hazırlanıp takılması ile tedavinin tamamlanması bir yılı bulabilir.

İmplant yaptırmak isteyen kişilerin, implant tedavisi öncesinde en çok isteklerinden birisi cerrahi işlemin ardından, yaklaşık olarak iki ile dört aylık süre içinde dişsiz olarak kalmak istememeleridir. Bazı durumlarda uygulama sonrasında ilk bir haftalık iyileşme sonunda, hatta bazı durumlarda da implant takıldıktan sonra, geçici protezler takılmaktadır. İki veya dört ay bekleme aşamasında hasta olan kişi, bu geçici protezler ile mümkün olduğu kadar fonksiyon ve estetik açısından rahatlarlar. Fakat bu geçici protez kullanma sürecinde diş hekimi tarafından tavsiye edilen diyet programına ciddi bir şekilde uymaları gerekir.

İmplant takıldıktan sonra diş takıldığında, belirtilen süreler içerisinde sert ve hatta orta sertlikte gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi halinde implantın kemiğe baskısı oluşur ve kemikle olan kaynaşması riske girebilir.

Bazı implant firmaları, implant takıldıktan hemen sonra protez diş takılacağını bildirmişti. Bunun üzerine doğrudan yükleme işlemleri diş hekimleri tarafından uygulanmaya başlatılmıştı. Ancak uzun süreli çalışmalar şunu gösterdi ki, implant uygulamasında en sağlıklı olan yöntem, yapay dişin implant ile birleşmesi için yeterli sürenin beklenmesi ve implantın bu zaman içerisinde ağızda kemik içinde pasif olarak durmasıdır.