İmplant Tavsiye Eder Misiniz?

implant tavsiye eder misiniz

İmplant, vücut dokuları ile uyumlu, hiçbir zarar veya yabancı cisim reaksiyonuna sebep olmayacak ender bulunan elementlerden biri olan titanyum ve alaşımlarından üretilen, diş kökü vazifesi yapan yapılardır.

İmplant uygulamasının başarısı, hastanın anatomik durumu, ağız hijyeni, hekimin tecrübesi, kullanılan implantın hasta için uygunluğu, başarı için değişiklik gösterir. İmplant uygulamalarının başarı oranı % 95-98 ‘dır. Bu oran diğer bütün alternatif tedavilerden çok daha yüksektir.

İmplant uygulamaları doğal dişlerin kaybedildiği her durumda bir tedavi seçeneği olur. Bunun dışında bazı ortodontik tedavilerde dişlerin düzeltilmesi için destek olmak amacı ile de mini implantlar yapılabilmektedir. Doğal dişlerin kaybı söz konusu olduğunda, ister tek diş, isterse bütün dişler kaybedilsin, implant dişler ile bunlara çare olmaktadır.

İmplant uygulaması cerrahi bir işlemdir. Bundan dolayı hastaların bu işlem öncesinde genel sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir.

Genel olarak her dişin kaybında bu bölgedeki kemiğe kuvvet iletiminin devamlılığının sağlanması için kaybın implant ile geri kazanılması gerekir. Yalnız bu durum her diş için bir implant yapılacağı anlamına gelmez.

İmplant uygulaması öncesinde hasta mutlaka hekiminden, tedavi alternatifleri ile ve implant tedavi süreci ile ilgili detaylı olarak bilgi almalıdır. Bu durum hastanın beklentisini gerçekçi bir şekilde oluşturmasına katkı sağlar, hem de tedavi sürecinde yaşayabileceği durumlara karşı hazırlıklı olmasını sağlar. İmplant uygulamasından sonra ilaçları düzenli almak, beslenme şekli ve ağız hijyeninin sağlanması konusunda hekimin tavsiyelerine uymak çok önemlidir.

İmplant uygulaması genel olarak basit bir çekimi gibi, sınırlı uyuşturma altında hasta her hangi bir ağrı, sızı duymadan yapılan bir cerrahi işlemdir. Uygulamanın ardından ilaçların doğru kullanılması ile çoğunlukla hastalar işlemi ağrı, sızı duymadan geçirirler.

İmplant operasyonu süre olarak, kullanılacak cerrahi işlemin durumuna değişiklik gösterir. Her işlemin ideal olduğu şartlarda tek bir implantın yerleştirilmesi 15-20 dakika sürebildiği gibi, ilave işlemler ile (kemik greftleme, sinüs tabanı yükseltmesi gibi) çok sayıda implantın yerleştirileceği operasyonlarda bu süre 2-3 saate kadar çıkmaktadır.

İmplantlar titanyumdan üretilir. Titanyum malzeme olarak doku ile uyumluluğu çok yüksek olan materyaldir.