İmplant Tedavisi Acıtır Mı?

İmplant Tedavisi Acıtır Mı?

İmplant tedavisi acıtır mı? sorusu, implant diş yaptırmak isteyen hemen herkesin sorabileceği konudur. Diş hekimleri genellikle bu tip sorulara acı duymazsın derler.

Günümüzde, genel olarak hekim müdahalesini gerektirecek cerrahi işlemlerde, can yakacak bir durum olduğunda sınırlı uyuşturma yapılır. Diş implant tedavisinde de diş etine iğne yapılır ve iğne yapılan yer ile birlikte çevresi uyuşur. Bundan dolayı implant tedavisi olan kişi hiçbir şekilde acı duymaz ve ağrı hissetmez. Zaten implant yaptıracak olan kişi, operasyon öncesinde yapılan anestezinin etkisi geçmeye başladıktan sonra ufak tefek ağrılar çekebilir. Diş hekimleri genel olarak diş implant uygulamalarından sonra ağrı kesici ilaçlar alınması için reçete yazar. Uygulama sonrası olabilecek ufak tefek ağrıları olması gayet normal bir durumdur. Şayet ciddi şekilde ağrılar ve acı oluşursa, mutlaka operasyonu yapan diş hekimine ulaşıp durum bildirmelidir.

İmplant tedavi uygulaması, hasta olan kişilere sınırlı uyuşturma yapılarak uygulanır. Ancak bazı hastalara genel anestezi yapılarak uygulanır. Çünkü bazı hastalar korkarlar, heyecanlanırlar ve aşırı tepkiler verirler, bundan dolayı operasyon esnasında problem çıkartırlar. Bu sebepten dolayı genel anestezi yapılır, hasta uyutulur ve cerrahi işlem ondan sonra başlar. Ancak bu işlem, çok fazla olan bir durum değildir.

İmplant uygulaması yaklaşık olarak yarım saat kadar sürer. Bilindiği gibi diş implant tedavisi cerrahi bir müdahaledir. Anestezi yapıldığı için implant tedavisinde acı duyulmaz. Doğal olarak her insanda az da korku olabilir. Çünkü nihayetinde bir cerrahi işlem yapılmaktadır.

Diş implantı operasyonu esnasında az da olsa kanama olabilir. Bundan dolayı korkmaya ve endişe duymaya gerek yoktur. Unutulmamalı ki, diş taşı temizlerken bile diş etinde kanama olur. Panik yapmaya ya da bir şeyler ters gidiyor diye endişelenmeye gerek yoktur.

İmplant yaptıracak olan kişilerin mümkün olduğu kadar tedavi öncesinde, tedavi bittikten sonra sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmasında yarar vardır. Sigara içenlerin ağız tedavisinde iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

İmplant tedavisi acıtır mı diyenlere, sonunda elde edilecek güzel dişler için bu sıkıntıyı göze almaya değer demek gerekiyor.